SPORBİLİNCİ

ZAMAN KAYBI EGZERSİZ SERİSİ – 1.BÖLÜM

2 dak. okuma

Omuzun mu ağrıyor ? Haydi bu rotator cuff rotation egzersizini uygula ! Omuzun mu sakatlandı ? Haydi bu rotator cuff rotation egzersizini uygula ! Genellikle trend egzersizlere uyup rotator cuff kaslarınızı hipertrofi çalışır gibi, kuvvetlenmeye çalışır gibi çalışmak doğru değildir. (Tabii bilek güreşçisi değilseniz )
İnternette hemen hemen herkesin tavsiye ettiği egzersizleri uygulamaya meyilliyiz ancak bu egzersizlerin omuz sağlığımız için etkili olduğunu nereden biliyoruz ?
Rotator cuff kasları tonik yani postürü koruyan bir kastır ancak bu tür egzersizler bu kasları fazik yani hareket ettirici olarak çalıştırmaya zorlar. Rotator cuff kaslarını geliştirmek için kuvvette gereklidir ancak stabilite sağlayan kasların %10 civarında kuvvet üretmeleri yeterlidir. Bunun yanında bu tür egzersizler egzersizleri hedefinize izole bir şekilde yaklaşmaya neden olur.
Bir diğer problem ise kasların uzunluk-gerilim ilişkisinin kötü olduğu bu pozisyonda kaslarınızı çalıştırmaya çalışmak verimsizdir. Son olarak egzersizlerinizde yapmanız gereken şey bu kaslarınızın optimum düzeyde çalışmasını sağlarken zamanınızı da iyi değerlendirmektir.
BUNUN YERİNE NELER YAPABİLİRİZ?
📍 FACE PULL


📍 OVERHEAD KB PERTURBATİON > ( YAPAMAYANLAR İÇİN ) LYİNG KB PERTURBATİON


📍 MİNİBAND BEAR WALKVerdiğimiz bu egzersizler hem hedef bölgeyi hemde hedef bölge ile ilişkili olan diğer sistemleri de aktif ederek çalışır. Bu çalışmaları antrenmandan önce ısınma olarak / egzersiz olarak / soğuma olarak / evinizde, kısacası uygun olduğunuz her zamanda 1-3 set boyunca 12-20 tekrar aralığında uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız bu egzersizler -Rotator Cuff rotation- egzersizlerinden daha etkili ve daha güvenilir olacaktır.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com