SPORBİLİNCİ

YO-YO ETKİSİ

1 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular ! Çoğu insanın muzdarip olduğu bir konu var FAZLALIK KİLOLAR ! buna yönelik olarakta sürekli kişiler DİYET uygulamaktadır. Ve kısa süre sonrasında meydana gelen (veya personal fitness trainer ya da diyetisyenler tarafından sağlanan) kilo verme durumu bir zaman sonra işe yaramamaya başlamaktadır. .
Diyet ile birlikte düşük kaloriler almaya başlayan kişiler “ZAYIFLAMADAN ÖNCEKİ HALLERİNE GÖRE KENDİLERİNİ DAHA AÇ HİSSETTİKLERİNİ VE ZİHİNLERİNİN YİYECEKLERLE DAHA FAZLA MEŞGUL OLDUĞUNU” söylemektedir. .
Yöntemi ne olursa olsun zayıflama sürecine giren ve çıkan kişilerde biyolojik olarak değişiklikler oluşmaktadır.
Örneğin. AÇLIK HORMONU olarak tanımlanan Ghrelin hormonu seviyesi her klasik diyet sonrası ORTALAMA %20 ARTMAKTADIR ! yani diyetten çıkan bir kişinin daha çok acıkmasının açıklaması hormonlardadır. .
Aynı şekilde İŞTAHI BASTIRAN hormon olarak bilinen Peptid YY seviyesi diyet sonrası AŞIRI DÜŞMEKTEDİR.

Dünyanın en saygın tıbbi yayın organlarından “New England Journal of Medicine” Dergisinde konu ile ilgili yayınlanan makalelerden birinin yazarı olan Proitto: “Vücudumuzda tekrar kilo almamız için mücadele eden ve direnç yaratan bir mekanizma mevcuttur” demektedir.

İşte yaptığımız bu kısa döngülü diyetler ve verdiğimiz kiloların geri alımına “YO- YO ETKİSİ” deniyor! .

KISACASI; Diyetler, nehrin akışına ters yüzmek gibidir. Diyet yapmayı bıraktığınız zaman tekrar kilo almamak için hiçbir sebep yok!

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com