SPORBİLİNCİ

YAĞ YAKMA ARALIĞI EFSANESİ

2 dak. okuma

“Yağ yakmak istiyorsan belirli aralıklarda çalışmalısın.” Uzun zamandır bizlere söylenen mitlerden bir tanesidir.
Bu efsane aslında “Respiratory Quotient” denilen bir kavramın ortaya çıkışıyla birlikte egzersizde yağ yakma ve karbonhidrat yakma değerlerimizi bazı hesaplamalar yaparak görmemizin, bazı yanlış yorumlamalar sonucunda ortaya çıkmıştır.


2.fotoğrafta gördüğünüz üzere RQ skalasında 0.70 değeri %100 yağ yakımı sağlarken 1.00 değeri ise %100 karbonhidrat yakımı sağlar.
Yürüyüş 0.80 değerinde bir aktivitedir ve dolayısıyla tabloya göre daha çok yağ yakmayı sağlar.
O halde bu tabloyu inceleyen birisi ne kadar düşük RQ değerine sahip egzersiz yaparsam o kadar yağ yakarım düşüncesine sahip olacaktır. Ancak unuttuğumuz bir kavram daha vardır “Kalori harcaması”


Örnek:
Yürüyüş gibi düşük yoğunluklu bir aktivitede;
• 20dakika saatte 5km hızla yürürsek; 0.80 yoğunluklu bir aktivite yaptığımızı varsayarsak enerjimizin %67’si yağ, %33’ü ise karbonhidrat olur. Totalde bu kişi 20dkda 64 kalori yağ, 32 kalori karbonhidrat harcar.
Orta yoğunlukta bir koşu aktivitesini ele alırsak;
• 20 dakika saatte 9.5km hızla koşarsak; 0.86 yoğunluklu bir aktivite yaptığımız için enerjinin %54’ü karbonhidrat %46’sı yağdır. Totalde 104 kalori karbonhidrat, 90 kalori yağ yakmış oluruz!
Aslında düşük yoğunluklu egzersizler yağ yakma konusunda etkili görünsede kalori harcama konusunda etkisizdir. Orta yoğunlukta bir çalışmada bile daha fazla kalori harcayarak aynı sürede hem daha fazla kalori hem de daha fazla yağdan kalori harcamaktayız. Aynı şekilde yüksek yoğunluklara çıkıldığında daha da fazla kalori harcanarak etkili sonuçlarda elde edilecektir.
SporBilinci Tavsiyesi;
Araştırmalardan edindiğimiz bilgilere göre hem daha fazla kalori hem de daha fazla yağ yakımını sağlayan ve diğer bir çok faydalarıyla birlikte HIIT antrenman yapmanız tavsiye ediyoruz.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com