SPORBİLİNCİ

YAĞ YAKIMI İÇİN EN ETKİLİ SABAH KARDİYOSU- MUDUR ?

2 dak. okuma

1999 yılında Bill Phillips aerobik egzersizi sabah aç karnına yapmanın yağ kaybını en üst düzeye çıkardığı teorisini ortaya koydu. Mantığı ise şu şekildeydi: “
Gece boyu aç kalan vücut, kan şekerinin dolaşımda bir azalmasıyla glikojen seviyelerinin düşmesine neden olur. Bu durum egzersiz yaparken glikojen depolarınızın azlığı nedeniyle vücuda başka seçenek bırakmaz ve yağların daha fazla kullanılmasını sağlar.”
Bu teori 99 yılından sonra popüler hale geldi.

Peki vücut gerçekten söylenildiği gibi mi çalışıyor?
Bu soruya Brad Schoenfeld, büyük bir mantıksal hata olduğunu söylüyor.
Vücut çeşitli faktörlere bağlı olarak sürekli olarak yağ ve karbonhidrat kullanımını değiştirir.
Bir araştırma sonucuna göre ; egzersiz yaparken daha fazla karbonhidrat yakarsanız, egzersiz sonrası dönemde daha fazla yağ yakarsınız. Ve bunun tersi de geçerlidir. (1)
Araştırmalar, aç karnına düşük yoğunluklu kardiyolar antrenman esnasında daha çok yağ yakımını sağlayacağını söylüyor ancak tok karnına orta-yüksek yoğunluklu kardiyolar,antrenmandan sonra da yağ yakımını devam ettiriyor. (EPOC etkisi)


“Sabah aç karnına kanda daha fazla yağ asidi bulunur ve kardiyo ile bunları harcarız” gibi düşünceler ile düşük yoğunluklu egzersizleri savunanlar için şunu belirtmeliyim ki düşük yoğunluklu çalışmalarda kasların, kanda serbest dolaşan yağ asitlerinin hepsini kullanamadığı için egzersiz sonrası tekrar yağ olarak depolanacağı bilinmelidir.


Aç veya tok karnına egzersiz ile ilgili Horowitz ve ark. yaptığı çalışma sonucuna göre ; ilk 90 dakikaya kadar aç veya tok olmanın bir anlamı yok. 90 dakikadan sonra ise aç karnına egzersiz yağ yakımında fayda sağlayabilir. Ancak burada da karşımıza başka bir sorun çıkıyor; KATABOLİZMA. (3)


Özet olarak tavsiye vermek gerekirse;
Daha fazla EPOC daha fazla YAĞ yakar!. Bu etkiyi de tok karnına yapılan egzersiz sağlar. Bunun için en iyi yöntem HIIT yöntemidir ve HIIT kesinlikle aç yapılamayacak kadar yoğundur !

KAYNAK
https://www.bodybuilding.com/content/the-myth-of-cardio-before-breakfast-debunked.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15896087 (1)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10329975 (2)
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7380688 (3)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com