SPORBİLİNCİ

WOLF YASASI NEDİR?

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Bu paylaşımda sizlere wolf yasası hakkında bilgiler vereceğim.
Wolf yasası nedir ve ne işe yarar ? bizim için önemli bir bilgi olan bu yasa,yaptığımız egzersizlerde bizlere fayda sağlayacaktır.


Kısaca wolf yasası ; kemik yoğunluğunu artırmak için darbeli çalışmaların yapılmasını anlatan bir yasadır.
Wolf yasasına göre kemiğin gelişimi için yapılan çalışmaların belirli bir miktarda stres kuvvetlerinin varolması gerektiğini söyler. Kemik yoğunluğunu artırmak,kemikleri sertleştirmek ve kırılan kemiklerin iyileşmesini sağlamak için bu çalışmaların olması gerekir. (doktorların söylediği gibi bacağını kırınca 6 ay yat dinlen iyileşsin demek iyi bir yöntem değildir.)


Wolf yasasına göre yapılacak olan egzersizler nasıl olmalıdır ?
Kemiklerin güçlü ve sert olması için genelde kemiklerdeki kalsiyum miktarının yüksek olması gerektiği söylenir. Halbuki yapılan bazı çalışmalar sonucunda kemik yoğunluğunun kalsiyum miktarının yüksek olmasıyla yeterli olmadığı görülmektedir.
Kalsiyum miktarının varlığıyla birlikte bunların belirli bir stres altında “sıkıştırılıp” kemik yoğunluğunun artırılması gerekir. Buda “Darbeli çalışmalar” ile oluşmaktadır.


Özellikle koşu,ip atlama,sıçrama,kutudan atlama gibi çalışmalar kemik yoğunluğunu artırmak için etkilidir. Wolf yasası “ kemik yoğunluğunun artması için dikey bir stres olması” gerektiğini söyler. Yani kemik yoğunluğumu artırayım diyip yanlış açılarda kemiklerinize stres bindirmeyin.


Bunun yanında bu darbeli çalışmaların aşırı yapılması da iyi değildir. Bildiğiniz gibi vücutta bir yıkım-yapım ilişkisi vardır. yıkım yapımdan fazla olursa (katabolizma) bu sefer “stres kırığı” denilen durumlar oluşur.
Bu yüzden haftada 2 ila 3 günlük yapılan darbeli çalışmalar (plyometrik çalışmalar) kemik yoğunluğunuzu geliştirmek için faydalı olacaktır. (özellikle darbesiz çalışmalar yapan yüzme,bisiklet sporcuları gibi veya osteoporoz,kemik yoğunluğu az olan bireyler,çocuklar vs. için…)


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com