SPORBİLİNCİ

VÜCUDA EK AĞIRLIK TAKMAK ETKİLİ MİDİR?

1 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular. Bugün size antrenman yaparken yeni etkiler kazanma yolunda yeni arayışlar kazanma isteği olan kişiler için önemli bir konuya değinmek istiyorum.
Öncelikle bilinmesi gerekir ki herhangi bir egzersiz yönteminin işe yarayıp yaramaması GÜVENLİK ve PERFORMANS durumuna bağlıdır!
Daha fazla kalori harcama konusunda ayak bileklerine ekstra ağırlık bağlamak her zaman göründüğü gibi masum olmayabiliyor.
Doktor Mel Siff, hafif ağırlıklarla yapılan kol ve bacak savurma hareketlerinin eklemleri pasif olarak kas kontrolü olmayan sınırlara doğru zorladığı bu yüzden de sakatlık riskini arttırdığını belirtmektedir.
Bunun üzerine yapılan bir araştırmada 11 genç kadının katıldığı ve 3 seans üzerinde yapılan çalışmayla ek ağırlıklar eklem sakatlık riskini artırmakla kalmamış, kan basınçları da normalden daha yüksek bulunmuştur. Uzmanların en çok risk artışı gözlemlediği bölgeler arasında diz bağı zorlanmaları, ayak bileği burkulmaları ve bel problemleri gösterilmiştir.
Yapılan başka bir çalışmada, yürüyüş çalışmasında ellere ağırlık almanın enerji harcamasında bir değişim yaratmadığı görülmüştür. Daha fazla kalori harcamak istiyorsanız verebileceğim tavsiyeler ;
📍-Hız düzeyini artırma
📍-Eğim artırma
📍-Dinlenme süresini kısma
📍-koşu yaparken elleri başın üzerine kaldırma gibi( etkilidir)

Kısacası aerobik aktivitelerde el ve ayaklara ağırlık eklemek hem sakatlık riskini artırır, hem de performans gelişimine çok az etki sağlar. 💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com