SPORBİLİNCİ

UZUN SÜRELİ OTURMAK

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Uzun süreli oturmanın yaşam sağlığımıza karşı etkilerinin farkında mıyız ?

Gerek iş ortamında olsun, gerek günlük yaşantımızda,evde,kafede,hatta spor salonunda dahi sürekli oturarak bir iş yapma durumundayız. Peki “ilkel” dönemden bu yana milyonlarca yıldır hareket edecek bir yapıya sahip olacak şekilde evrimleştiğimiz bir ortamda “Modern” bir yaşam bizim için gerçekten sağlıklı bir ortam mıdır?

İnsanı bu kadar hareketsiz bırakan durumlar nelerdir ? Yerleşik hayata geçişi ile insanoğlu artık bulunduğu ortamda gitgide daha sabit kalır hale geldi. Bunun Tarım Devrimi ile başlaması sonrasında Sanayi Devrimi ile pik yapan teknolojik gelişmeler,insana daha az hareket edecek şekilde bir ortam sunmaya başladı. Eh haliyle çokta enerji harcamayı sevmeyen insanlar olarak tembelliğe hızlıca alışıverdik. Bunun karşılığında da milyonlarca yıllık hareket etmeye tasarlanmış vücudumuz, bizlere bazı tepkiler vermeye başladı.

“Modern Çağ” ile birlikte daha da pasifleşerek Kalp ve damar problemleri, Metabolik rahatsızlıklar,Kas ve kemik sağlığında kayıplar, Obezite,sırt ve bel ağrıları gibi bir çok sorunla karşılaşmaya başladık. Günde 7 saat ve üzeri oturan bireylerde Tip2 diyabet geliştirme olasılığı 2 kat yüksektir.
Günümüzde artık oturmanın, sigara içmek kadar tehlikeli olduğu söyleniliyor. Hatta “Oturmak,ölümdür!” diyen uzmanlar bile var.
Kısacası, uzun süreli oturmak, harekete tasarlanmış vücudumuz için iyi bir şey değildir. Bu bakımdan kendinize bir ev ödevi verin ve
• her 30 dakikada 5 dakika ara verin
• her aranızda kaslarınızı esnetin
• 5dakikalık küçük egzersizler yapın (özellikle tembelleşmiş kalçalarınız için)
• Ayakta nefes egzersizleri yapın ve vücudunuzu dinlendirin
• Yürüyüş yapın ve kan akışını artırın
➡️Son olarak ; sporbilinci ni takip edin ve dahada bilinçlenin!
 💡 HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com