SPORBİLİNCİ

UYKU VE KİLO İLİŞKİSİ

1 dak. okuma

UYKU ile KİLO alımı arasında düşündüğümüzden daha fazla ilişki var! Slaytlara ek olarak diğer araştırmaları aşağıya ekledim. Geçmiş gönderilerimde de benzer paylaşımlar bulabilirsiniz.

Daha az uyuyan kişilerin kilo verme sürecinde kaybedilen yağın %50 oranında daha az olmasına neden olduğu, yağ yakımını sağlayan hormonları engelleyip, yağ depolamayı sağlayan hormonları aktif ettiğini vs. göstermiştir. (1)

1965-1994 yılları arasında Uyku ve Vücut Kütle İndeksi arasındak ilişkiyi inceleyen bir araştırmada; Yeterli uykuya sahip olmayan kişilerin obezite riskinin %70 oranında yüksek olduğu görülmüştür. (2)

Çocukluk çağı obezitesi, son 10 yılda en ciddi halk sağlığı sorunlarından birisi olmuştur. Çocuk sağlığı üzerine yapılan çalışmalar, günde 12 saatten daha az uyuyan bebekler ve çocukların 3 yaşındaki çocuklara kıyasla fazla kilolu olma ihtimalininin2 kattan daha fazla olduğu görülmüştür. (3)
Sorun şu ki bu çocuklar, ergenlik ve yetişkinlik dönemine geldiğinde, yaşıtlarına göre de daha fazla kilolu olarak gelecekteki fazla kilolu ve obez kitlenin temelini atmaktadırlar. .


KISACASI; Kilo kontrolü sağlamak istiyorsak uykumuza ve uyku kalitemize dikkat etmemiz gerekiyor! Bununla ilgili bazı önerileri son slaytta ekledim. Faydalı olması dileğiyle!

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAKLAR:
(1) https://www.reuters.com/article/us-health-sleep-weight-idUSKBN1AJ2I6?feedType=RSS&feedName=healthNews
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20064918/
(3) https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=89457935

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com