SPORBİLİNCİ

UYKU VE KİLO İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

"SADECE APTALLAR 8 SAAT UYUR !" Bu sözle motive olup daha sonrasında günde 3-4 saat uykuyla iş yapan kişiler, karşılaşacağı problemlerden maalesef habersizlerdir…
KİLO ALMAK, KİLO ALMAKTAN DAHA FAZLASIDIR!
Epidemiyolojik çalışmalar; Kısa ve bozulmuş uyku ile obezite, yüksek trigliserit, hipertansiyon, tip2 diyabet ve diğer metabolik rahatsızlıklar,bilişsel performans ve atletik performans düşüklüğü arasında ilişkiden bahsetmektedir. (1)
Araştırmalar, 6 saatten az uyuyan insanların, daha fazla uyuyanlara kıyasla 3.2kg daha kiloludur. Bel çevresi ortalama 4cm daha geniş olduğunu göstermiştir.(2)
Ayrıca daha az uyuyan kişilerin kilo verme sürecinde kaybedilen yağın %50 oranında daha az olmasına neden olduğu, yağ yakımını sağlayan hormonları engelleyip, yağ depolamayı sağlayan hormonları aktif ettiğini vs. göstermiştir.
1965-1994 yılları arasında Uyku ve Vücut Kütle İndeksi arasındak ilişkiyi inceleyen bir araştırmada; Yeterli uykuya sahip olmayan kişilerin obezite riskinin %70 oranında yüksek olduğu görülmüştür. (3)
Benzer sonuçların çocuk ve bebeklerde de geçerli olduğunu biliyor muydunuz ? Çocukluk çağı obezitesi, son 10 yılda en ciddi halk sağlığı sorunlarından birisi olmuştur.
Çocuk sağlığı üzerine yapılan çalışmalar, günde 12 saatten daha az uyuyan bebekler ve çocukların 3 yaşındaki çocuklara kıyasla fazla kilolu olma ihtimalininin2 kattan daha fazla olduğu görülmüştür. (3) Sorun şu ki bu çocuklar, ergenlik ve yetişkinlik dönemine geldiğinde, yaşıtlarına göre de daha fazla kilolu olarak gelecekteki fazla kilolu ve obez kitlenin temelini atmaktadırlar.


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAKLAR:
(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2831987/
(2) https://www.reuters.com/article/us-health-sleep-weight-idUSKBN1AJ2I6?feedType=RSS&feedName=healthNews
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20064918/
(4) https://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=89457935

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com