SPORBİLİNCİ

UYKU VE ANTRENMAN

2 dak. okuma

Uykunun ağırlık çalışıp kaslarını geliştirmek isteyenler için ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Geceleri vücudumuza kendisini toparlaması için yeterli fırsatı vermeniz,en az ağırlık çalışmak ve düzenli beslenmek kadar önemlidir. Gerçekte uykunun önemi sadece bununla sınırla kalmaz. Uykusuzluk hem beyin hem de kas fonksiyonunu üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyleyebilirm. Motivasyon üzerinde de olumsuz etkileri vardır. Çok uyu yağ yak!

Eğer az uyuyorsanız o zaman muhtemelen daha fazla yiyorsunuzdur.
Kas parçalanmasından/kaybından korunmak için uyku büyük önem taşımaktadır. Uyku anında vücut farklı bir dinlenme safhasına girer. Uykunun en verimli olan kısmı delta dalgası uykusudur. Bu safhada vücudun kas büyümesini hormonlar üretir,tabi yatmadan yarım saat önce kasein protein içeren bir besin veya supplement alınmışsa da kas yapılanması daha da artmaktadır.

Salgılanan bu proteinin içerisinde en değerli olanı büyüme hormonudur. Bu hormon beynin hipofiz bezinde üretilir. İki saatlik uykunun ardından en üst seviyede olur. Buda az önce bahsettiğim gibi delta uykusunda gerçekleşir. Bu yüzden kesintisiz,deliksiz ve derin bir uyku bizim en önemli ihtiyacımızdır.
Antrenmanın en önemli parçası uykudur. Birçok kişi antrenmanın önce geldiğini söyleyebilir. Uykuyu öne yerleştirmek daha doğru olur çünkü uyuduğunuz zaman vücudunuz toparlanır ve gelişme başlar(bildiğiniz üzere kaslarımız antrenmanda değil dinlenirken gelişir) ikinci olarak beslenme ve son olarakta antrenmanı sıralamaya sokmamız daha uygun olabilir.

Dinlenme olmadan gelişim imkansızdır ve dinlenme esnasında vücut bu onarım sürecini yaşarken beslenme ile bu süreçte gerekli olarak vitamin,protein vs dinlenme kalitesini artırıp kas gelişimini maksimuma çıkarmamızı sağlayacaktır.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com