SPORBİLİNCİ

UPRİGHT ROW VE OMUZ SIKIŞMA SENDROMU

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Fitness camiasında upright row hareketi artık son zamanlarda sık sık kötülenir olmaya başladı.
Bunun sebebi ise iskelet sistemimiz ile alakalı ; bu kısım anlaması zor olabilir ancak önemlidir. Yukarı doğru çekerek yaptığımız hareket esnasında 3 kemiğin oluşturduğu omuz ekleminde (scapula,humerus,clavikula) hareket halinde olan humerusta internal rotasyon/içe dönüş hareketi oluşur. Bu süreçte scapulanın acromion denilen çıkıntısına humerus’un tuberkulum majus/büyük tümsekçik kısmı yakınlaştığı için o bölgede bulunan dokuların(kas,sinir,bağ,bursa vs.) sıkışmasına neden olmaktadır. Buna tıp dilinde “Subacromial İmpingement/sıkışma Sendromu” denmektedir.


Omuz problemleri söz konusu olduğunda en çok karşımıza çıkan problemlerden birisi de impingement sendromudur.
Şekil 1’e baktığımızda genelde yapılan upright row hareketi bu şekildedir. Humerus/kol 90derecenin üzerinde, eller de hemen hemen boyun bölgesindedir. Bu açı oldukça risklidir.
Bu paylaşımdada bu hareketi daha güvenli hale getirmek için Brad Schoenfeld’dan destek alıyoruz.

Öncelikle bilmemiz gereken ilk şey ; Sıkışma durumunu önlemek için dışa döndürme hareketi yapmamızdır! Çünkü az önce de belirttiğim gibi sıkışmayı yaratan durum, hareketin içe döndürme etkisinden dolayıdır.
Schoenfeld, hareketin daha güvenli uygulanmasında bir kural olarak omuz kaslarının kasılmasının devam etmesini sağlamak ve dışa rotasyon sağlamak için bar’ın vücuda olabildiğince yakın olması gerektiğini söyler.
Ayrıca hareketi yaparken dirsekleri yukarı kaldırmaya çalışmalıyız(lateral raise yapar gibi) önkollardan çekiş yapmamalıyız.(reverse curl gibi) (bkz. Şekil 2 )


Youtube’ da dünya çapında oldukça ilgi gören Athlean-X sayfasında da Jeff Cavaliere bununla ilgili bir video çekmiş. Alttaki linkte bahsettiğim her iki kaynağıda inceleyip bilinçlenebilirsiniz.
Son olarak söylemek istediğim bir şey ise ; HER ZAMAN HER HAREKETİ YAPMANIZ GEREKMEDİĞİDİR! Eğer verim alamıyorsanız değiştirin, sakatlanıyorsanız alternatifleri deneyin!

💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com