SPORBİLİNCİ

TİME UNDER TENSİON VE ÖNEMİ

2 dak. okuma

👋 Merhaba bilinçli sporcular! Kas gelişimi üzerine Bodybuilderlar yıllardır bu sistemi kullanmasına rağmen bilim, artık bu sistemin altında yatan sebepleri bize açıklamakta ve bizde artık doğru yolda olduğumuzu görebilmekteyiz! İşte bu paylaşımda sizlere kas gelişimi üzerine yaptığımız setlerde gerilim altında kaldığımız süreyi (Time Under Tension) artırmak adına yapılan çalışmalardan bahsedeceğim. Böylece kasların nasıl geliştiği üzerine detayları öğrenmiş olacağız.
➡️Bilindiği gibi kaslar yapılan setlerin gerilim altındaki kaldığı süreye göre olumlu tepkiler vermektedir.
🔵1- Yaptığımız setler içerisinde Range Of Motion (eklem hareket açıklığını) kısaltarak kasların gerilim altında kaldığı süreyi artırabiliriz.
📍Örn; biceps curl hareketinde setin başlarında normal ROM hareketiyle devam ederken sonlara doğru hareket açısını kısaltarak gerilim altında kalan süreyi artırmak bizim için etkili olur.
➡️Araştırmalar, sürekli gerilim altında kalarak yapılan çalışmalarda hafif kiloyla yapılan çalışmaların bile hipertrofiye etki edebileceğini söylüyor.
➡️O halde bizlerde bir set içerisinde çalıştığımız kiloda yetersizliğe uğradığımızda hemen kiloyu azaltarak tekrarlara devam edebilir ve gerilim altında kalan süremizi uzatabiliriz.
🔵Bu çalışmaların altında yatan fizyolojik sebepler nelerdir?
➡️Kasların sürekli kasılmasından sonra kaslarda kan damarlarının yeterli oksijen gönderememesiyle Hipoksik etki oluşur. ➡️Hipoksik etkinin metabolik ürünlerin birikmesi ve Ph değerinin düşmesiyle birlikte hipertrofiyi tetiklediğine dair kanıtlar vardır.
➡️Bu kombinasyon ile birlikte kasların yorgunluğa uğraması ile birlikte artan kas lifi katılımı,anabolik hormonlarda akut artış,kaslara daha fazla kan pompalanması,reaktif oksijen türlerinin birikmesi vs. gibi sebepler ile kas büyümesi artırılmaktadır.
🔵Özet olarak;
📍-Kısmi tekrarlar yapmaktan kaçınma
📍-Set içinde kiloları azalt
📍-tam eklem hareket açıklığından kısmi eklem hareket açıklığına doğru ilerle
📍-yüksek kilolardan düşük kilolara doğru ilerle (set içinde)
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
📚KAYNAK:
💡https://www.t-nation.com/training/tip-use-continuous-tension-for-muscle-gains

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com