SPORBİLİNCİ

SUPERMAN EGZERSİZİ GÜVENLİ MİDİR?

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporular! Bel kaslarını kuvvetlendirmek ve omurga sağlığımızı geliştirmek adına sıklıkla yapılan bir hareket olan SUPERMAN hareketi omurga sağlığımız için ne kadar güvenli ?


➡️Stuart McGill Ultimate Back Fitness & Performance kitabında bu hareket ile ilgili şunları söylüyor;
📍Superman gibi kolları ve bacakları yukarıya kaldırarak yapılan hareketler omurgaya 6000N yani 610 KG civarında bir basınç kuvveti yaratmaktadır! (Daha önce söylediğimiz gibi ideal bir core egzersizi 3000N altında olmalıdır.)
📍Bu durum omurganın yapısında bulunan faset eklemlere basınç ve interspinöz ligament denilen bu faset eklemlerin aralarında bulunan bağ dokularına ezilme kuvveti yaratır. Bu yüzden bu hareket herkes için akıllıca tasarlanmış bir hareket değildir! Bu durum disk herniasyonu(fıtık) için de kötü bir ortam yaratmaktadır.
📍Bunun aksine yüksek basınç yüklerinden uzaklaştırıp, omurganın stabilizasyonunda da etkili bir hareket olan Bird Dog son derece güvenli bir harekettir. Bu hareketin omurgaya yaptığı basınç kuvveti 2500N altındadır.
📍Bird Dog hareketi stabilizasyonda görev alan yapıların da çalışmasını ve nötral omurgayı koruyan güvenli bir egzersizdir.
Hareketin her tekrarında ortalama 6 ila 8 sn. beklenmesinin omurga stabilizasyonu için önemli olduğunu vurgulamaktadır.
📍Bu hareketin doğru formu için vücut sağa/sola devrilmeden kalça ve omuzlar paralel hizayı hiçbir zaman bozmadan, gövde yana yatmadan, eller ve kollar yana açılmadan, doğrudan ileriye doğru(Yukarıya DEĞİL!) uzatılmalıdır. Sıklıkla karşılaştığım bu sorunda yapılan hiper ekstensiyonlar yine bel omurlarına stress yaratacaktır.
📍Doğru bir form ile yapılan Bird Dog hareketi omurga sağlığı için Superman yerine konulabilecek mükemmel bir harekettir.
⚠️Bird Dog hareketini her sporcu zorluk seviyesini artıracak farklı varyasyonlar kullanarak artırabilir.

💡 HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com