SPORBİLİNCİ

STRETCHİNG’İN EGZERSİZE ETKİLERİ

3 dak. okuma

👋Merhaba bilinçli sporcular! Fitness veya spor branşlarında antrenman öncesi,esnası ve sonrasında stretching çalışmaları yapılır. Bunlar, antrenörlerin,internetteki bilgilerin veya kulaktan dolma bilgilerin eşliğinde uygulanır. Ancak iş kuvvet ve performansa gelince bu kadar basite indirgenmiyor.
➡️Stretching ile fizyolojik olarak bazı etkileri nedeniyle kuvvet ve performansı olumsuz yönde etkileyeceği öngörülmüştür ve bu konuda bir çok çalışma yapılmıştır. Bu paylaşım konuya GİRİŞ olacaktır. Konu 2 ve 3. Bölümlerdeki paylaşımlarımızda detaylanacaktır.
➡️Germe egzersiz tekniklerinin bir çok çeşidi bulunmakta ve bunların, eklem hareket açıklığını artırmak,kuvvet,performans,yaralanma riskleri ve propriyosepsiyon(duyu) üzerine etkileri olmaktadır.

Temel olarak 4 çeşit germe tekniği vardır;
1- Statik Germeler
2- Balistik Germeler
3- Dinamik Germeler
4- PNF

Peki bunlar nedir ve ne işe yarar? Girişte de bahsettiğim gibi bu konular detaylı olarak incelenmesi ve bilinmesi gereken konulardır. Özellikle Sporcuların ve Eğitmenlerin bu konulara dikkatle yaklaşmasını tavsiye ediyorum.


Statik germeler; kasın,tolere edilebilecek en uzun boyutuna kadar uzatılıp, o pozisyonda belirli bir süre tutulmasıdır.


Balistik germeler ise ; az önce gerdiğimiz kaslara hafifçe yük vererek yaylanmalar yapmaktır. Ancak kontrolü zor olan ve yaralanmalara neden olabilen bir germe çeşididir.

Dinamik germeler ; esas olarak yapılan branşa özgü fonksiyonel hareketler sağlanarak uygulanan hareket biçimleridir.

PNF; kısaca duyu organlarını, bir partner yardımıyla kas-sinir arasındaki bağlantıları kontrol ederek bir nevi “kandırmak” ve bununla birlikte istenilen esnekliği ve kuvveti geliştirmeye odaklanan bir sistemdir.

Germe egzersizlerinin kuvvet ve performansa akut(anlık) etkileri:
Litaratürde 60 saniye ve üstü sürelerde yapılan pasif statik germelerin akut etki olarak kuvvette azalma olduğu bildirilmiştir.
30 saniye ile 4 set uygulanan statik ve bazı pnf yöntemleri ile uygulanan germelerin kuvvette akut olarak azalmaya neden olduğu,
30 saniye ile 1 set düşük şiddette uygulanan germenin ise akut olarak kuvveti etkilemediği gösterilmiştir.
15 saniye ve altında yapılan ya da tekrar sayısının az olduğu çalışmalarda kuvvette ve performansta azalma gözlenmemesi nedeniyle kuvvet gerektiren egzersizlerden önce 15 sn. gibi sürelerde germe egzersizleri güvenle uygulanabileceği bildirilmiştir.


Kuvvette olan akut etkiyi içeren çalışmaları germe yöntemleri olarak incelediğimiz zaman sonuçlar genel olarak dinamik germenin kuvveti artırdığı,statik germelerin ise kuvvette azalmaya yol açtığı yönündedir.
Yapılan çalışmalar 6-12 dk dinamik germeden oluşan egzersiz sırasında esneklik,kuvvet ve performans açısından fark olmadığı ancak 12 dk üzeri yapılan dinamik germelerde yorgunluk sebebi ile performansı olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştir.


Çalışmalar sonuç olarak patlayıcı hareketler öncesi dinamik ve balistik yöntemlerin kas kuvvetini artırmada daha etkili olduğu, bu sürenin 6-12dk arasında olması gerektiğini söylüyor.
SporBilinci Tavsiyesi;
➡️Antrenman öncesi > DİNAMİK GERME
➡️Antrenman esnası > 15 SN VE ALTINDA GERMELER
➡️Antrenman sonrası > STATİK GERME yapınız.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com