SPORBİLİNCİ

STRETCHİNG/ESNEKLİK İLE İLGİLİ YAPILAN 3 HATA

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Çoğu kimse spor veya egzersiz yaparken stretching çalışmaları yapmıyor. Yapanlar ise (en azından gördüğüm kadarıyla) eksik veya yanlış çalışmalar yapıyor.
Yrd.Doç.Murat BİLGE’nin “Stretching İlkeleri” adlı kitabından sizlere aktaracağım bazı bilgilerle stretching yapan kişilerin bilmesi gereken bazı şeyleri görerek hep beraber bilinçleneceğiz.


➡️1.HATA- ANTRENMAN ÖNCESİ STATİK STRETCHİNG YAPMAK
Yapılan çalışmalar, statik esnetme egzersizlerinin esneklik ve kuvvet özelliklerini artırırken vücudun salgıladığı kortizol/stres hormonunu da azalttığını göstermektedir. Ancak antrenman öncesi yapılan bu çalışmalar antrenman performansının düşüşüne neden olmaktadır. Bu bakımdan statik esnetme çalışmalarını antrenman sonrasına ve bazen antrenman esnasına saklayınız.


➡️2.HATA- ANTRENMAN ÖNCESİ DİNAMİK STRETCHİNG YAPMAMAK
Dinamik esnetme veya mobilite çalışmaları, antrenman öncesinde yapacağınız hareketler için eklemlerinizi çalışmalara hazırlamakta ve bunun yanında kas gücünün de artığını gösteren bazı çalışmalar vardır. Yeterli esnekliğe veya mobiliteye sahip değilseniz antrenmanda yapacağınız çalışmalarda hareket kısıtlılığı nedeniyle problemler yaşayabilir veya risk alabilirsiniz. Bu bakımdan dinamik esnetme/mobilite çalışmalarına önem verin.


➡️3.HATA- AŞIRI ZORLAMAK
Esnetme yapmamak kadar bunu aşırı yapmakta iyi değildir. Her zaman kademe kademe artış sağlamak gerekir. Birden vücuda yüklenmek,kas ve bağ dokularınızda deformasyon/hasarlara neden olabilir.


Önemli olarak bilmeniz gereken 3 hatadan bahsettim.
Özet olarak bilmeniz gerekenler ;
✅1- Antrenman öncesi dinamik bir esnetme/mobilite çalışması yapın
✅2- Yaptığınız çalışmalarda eklemlerinizi ve kaslarınızı aşırı zorlamayın
✅3- Antrenman sonrası kaslarınızı rahatlatmak ve esnetmek için statik stretching yapın.
✅4- Antrenman esnasında da statik veya dinamik stretching çalışmaları yapın ve kaslarınızı esnetin.
✅5- Yetersiz mobilite, eklemlerinizde ve kaslarınızda problemler yaratır. Bunun için mobilite testleri uygulayın ve problemleri düzeltin.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com