SPORBİLİNCİ

STRETCHİNG EGZERSİZLERİ KAÇ SANİYE SÜRMELİDİR?

2 dak. okuma

👋Merhaba bilinçli sporcular! Sakatlıkları önlemek,performansı geliştirmek, daha esnek olma amaçlı olarak kimilerimiz esnetme çalışmaları uyguluyoruz. Bilindiği gibi bir çok esnetme çalışması olmakla birlikte yaptığımız esneklik çalışmalarının da bizim için verimli olmasını isteriz.
➡️Esneklik çalışmaları yapan kişiler genelde bir antrenmanda 2-3 bölge çalıştığını düşünürsek her bölge için 2 hareket uygulasa, her hareketi 2 ila 3 set uygulasa epey bir vakit alacağını,hatta yarı-antrenman gibi bir çalışma yapacağımızı göreceğizdir.
➡️Buda bizim için aslında vakit kaybıdır. Çünkü her zaman dediğimiz gibi spor salonuna girdikten sonra en kısa sürede salondan çıkacak şekilde çalışmalarımızı yoğun ve verimli bir şekilde tamamlamalıyız.
➡️Çoğu kimse antrenman sonrası birazdan anlayacağınız durumlardan ötürü “gereksiz” vakit kaybediyor. Şimdi neden “ gereksiz “ vakit kaybettiğimizi inceleyelim ;
🔵Stretching (esnetme) çalışmaları eklem hareket açısına uzun dönem etkileri araştırıldığında 6 haftalık çalışmada her kas grubuna günde 30 saniye stretching yapan kişiler, 15 saniye yapan kişilerden daah yüksek bir hareket açısına sahip oldukları gözlemlenmiştir.
➡️Günde 60 saniye yapan kişilerde ise ekstra herhangi bir gelişme gözlemlenmemiştir. Burada baktığımızda bir setlik stretching çalışması 15-30 saniye aralığında olması yeterli görünüyor.
🔵Başka bir araştırmada 6 hafta boyunca hergün sadece hamstring kasını 1 set 30 saniye esneten kişiler ile 3 set 30 saniye esneten kişiler arasında hiçbir fark olmadığı gösterilmiştir.
➡️Bu çalışmalar 30 saniyelik streching egzersizlerinin genel sportif performans açısından,eklem hareket açısını artırdığını desteklemektedir. 🔵2007 yılında yapılan başka bir araştırmada da 1 set sonrası kazanılan esneklik kapasitesi %14 oranındayken 2.3. ve diğer setler sonrası kazanılan esneklik kapasitesi sadece %2 oranında artmıştır.
➡️Bu çalışmalar ışığında sadece tek setlik 30 saniye yapılan stretching çalışmaları bizim için yeterli olacaktır. Bu sayede hem defalarca set uygulayarak vakit kaybetmemiş olacak, hem de aynı etkiyi zaten almış olacağız.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com