SPORBİLİNCİ

SQUAT YAPMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

2 dak. okuma

Squat,yani çömelme, günlük hayatta kaybettiğimiz ancak en ihtiyaç duyduğumuz harekettir. Yaşadığımız bel ağrılarının,diz rahatsızlıklarının,ayak bileği burkulmalarının, denge problemlerimizin, merdiven çıkarken yorulmamızın,postür bozukluklarımızın temelinde mutlaka çömelme davranışlarımızın kaybolması yatmaktadır.

Çömelmek neden bu kadar önemlidir? Çünkü günlük hayatımızda bunu sürekli yapıyoruz! Koltuğa otururken,tuvalete giderken,yerden ağırlık alırken,üstümüzde duran elma ağacından elma almak için sıçrarken, oturduğumuz bir duvarın üzerinden aşağı atlarken ve geçmişte çocukluk dönemlerimizde çömelerek oyunlarımızı oynarken…

Bu kadar sıklıkla yaptığımız hareket becerisini uzun süre pasif bir şekilde oturduğumuz iş yerimizde,evimizde televizyon karşısında, okul sıralarında kaybettik.. Çağın hastalığı olarak kabul edilen “Gluteal Amnezi” bizlere ciddi sıkıntılar yaratıyor (geçmiş gönderilerde paylaştık.) Her ne kadar günlük hayatta squat yapsakta bu hareketlerimizi pekte sağlıklı YAPAMIYORUZ!

Çömelme, pek çok kasın kullanımını gerektirdiği için hareketin doğasında koordineli bir yaklaşım gerekmektedir. Harekete ilk hangi eklemden başlayacağınız bile hareketinizin kalitesini etkiler. Bu bakımdan doğru teknik çok önemlidir.

Squat’ın yapılması için vücudumuzda ilk olarak 3 temel eklem mobilitesine ihtiyacımız vardır;
📍1- Ayak bileği mobilitesi
📍2- Kalça mobilitesi
📍3- Torakal mobilite

Bu üç mobilite de günlük yaşattaki tembelliklerimizden ve spor salonunda pekte önemsemediğimiz, stretching çalışmalarından dolayı kaybediliyor. Bu yüzden eğer iyi bir squat yapmak istiyorsanız en temelde bu 3 mobilite yeteneğine sahip olmanız gerekmektedir.

Sadece bu 3 mobil eklem bile sizlerin günlük ve spor yaşantınıza muazzam katılar sağlayacaktır. Zaman zaman squat yaparken doğru tekniklerin nasıl geliştirilmesi gerektiği ile ilgili paylaşımlar yapacağım. Takipte kalın ve daha bilinçli bir spor ve sağlıklı yaşam için araştırmalarınıza devam edin!
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com