SPORBİLİNCİ

SQUAT YAPARKEN 3 ÖNEMLİ HATA VE DÜZELTİCİ EGZERSİZLER

2 dak. okuma

➡️Squat,oldukça popüler bir egzersiz olmasına rağmen işin içine girdiğimiz zaman gerçekten bize söylenilen faydaları kazanmak için dikkat etmemiz gereken bir çok faktör vardır.
➡️Kimsenin %100 doğru teknikle squat yapmadığı kesin. Ancak bazı majör hatalar sizlere ciddi zararlar getirebilir. Unutmayın, egzersizin en büyük dezavantajı sakatlık riskinin olmasıdır.
➡️Ancak SporBilinci takipçileri, bugün Dr.Aaron Horschig( Squat University) eşliğinde squat yaparken yapılan 3 önemli hatanın ne olduğundan ve bunun nasıl düzeltilebileceğini öğrendikten sonra daha bilinçli hale gelecek ve sakatlık riskini azaltacaktır.


🔵1.HATA = KAMBUR SQUAT
➡️Bu şekilde (Bkz: Resim 1) kambur bir sırt ile squat yapmanın omurganız için ne kadar büyük bir risk yarattığından bahsetmeme gerek yok sanırım. Özellikle yerden kalkarken oluşan bu durumun esas sebebi; Core bölgesinin zayıflığıdır.
🛠️Dolayısıyla bu problemi düzeltmek için; Core kaslarını GÜÇLENDİR!
📍Bu duruma ek olarak Aaron Horschig, bir nefes tekniğinden bahsediyor ancak bu konu profesyonel seviyede olduğu için buna değinmeyeceğim. (Detaylı bilgi için (1) )


🔵2.HATA = GOOG MORNİNG SQUAT
➡️Bu hata kalçanın yerden kalkarken; göğüsün öne doğru düşmesi sonucunda meydana geliyor. (Bkz: Resim 2) Bunun neden olduğunu açıklayan 2 teori vardır;
📍1- Quadriceps kaslarının zayıflığı
📍2- Yorgunluktan kaynaklanan koordinasyon problemi
🛠️Bu problemi düzeltmek için;
📍- Esas problem yani koordinasyon problemini önlemek adına partnerinizin sözel yardımıyla dengeli bir kalkış sağlamaya çalışın.


🔵3.HATA = DİZ HİZASININ BOZULMASI
➡️Hizalanma problemi nerdeyse bir çok sakatlığa davet çıkaran bir durumdur. (Bkz: Resim 3)
Diz hizalanmasının bozulması, hem hareketin verimliliğini bozmakta hem de kişinin sakatlık riskini artırmaktadır.
➡️Bu durumun sebebi ise kasların zayıf koordinasyonudur. Özellikle Gluteus Medius kasının kasılma konusundaki zamanlama problemi bu duruma neden olabilmektedir.
🛠️Bu problemi düzeltmek için;
📍- Partnerinizin sözel yardımı veya kendinize telkinleriniz ile squat yaparken dizlerinizi ve ayaklarınızı sürekli dışarı doğru açmanız gerektiğini bildirmeniz faydalı olacaktır. (Dizlerini geniş tut! Ayağını dışa bas!)
📍- Diz stabilizasyon egzersizleri yap!
📍- Gluteus medius kasınız zayıf ise güçlendir! (Pelvic Drop Test) (2)

KAYNAK
(1) https://squatuniversity.com/2017/12/01/the-top-3-squat-problems-how-to-fix-them/
(2) https://www.physio-pedia.com/Trendelenburg_Test

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com