SPORBİLİNCİ

SQUAT VE AYNA KULLANIMI

2 dak. okuma

Ayna karşısında squat… gerçekten kötü bir fikir. Ayna Hipotezi’ne göre bir aynanın önünde düzenli olarak yapılan egzersizler, sonuçta reaksiyon süresinde, kuvvet gelişim hızında ve dengede belirli ölçüde düşüşlerle birlikte fiziksel performansın bozulmasına neden olur.


Spor salonlarının hemen hemen her yeri aynalarla kaplıdır ve bizde egzersizlerimizi ayna karşısında yapmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Haliyle aynaya karşı bir bağımlılığımız var. Aynaya karşı squat yapmak kötü bir düşünedir çünkü üç boyutu düzlemimizi düşünürsek (derinlik,yükseklik,genişlik) ayna vücudumuza bunlardan yalnızca bir tanesi hakkında bilgi verir.(Yükseklik)


Squat yaparken derinliğimizi algılamamız zordur ve squat yaparken derinliği algılayamamak ciddi problemlere yol açabilir. Örneğin squat yaparken vücudumuzun ileri-geri gidip gitmediğini algılama becerimiz önemlidir. Sadece vücudumuzun 5 derecelik bir öne eğilmesi bile bel bölgemize ciddi stresler bindirmektedir. Ayrıca ayna dikkat dağıtıcıdır.


Arkamızda olup bitenler karşısında dikkatimizin başka yöne kayması sonucunda sırtımızdaki ağırlık ile birlikte boynumuza rotasyon yaptırmamızın sonuçları kötü olabilir.


Bunun yanında yaptığımız squat esnasında harekete odaklanmamız ve iç duyu algımıza (propriosepsion) ses vermemiz gerekmektedir. Vücudun hareket ettiği zaman, uzay boşluğunda hangi konumda olduğunu ve güvenli bir konumda olup olmadığını bilebilmesi için iç duyu algılarımıza ihtiyacımız vardır. Bildiğimiz gibi odaklanmak,dış uyaranlardan beyni uzaklaştırmayı gerektirir. Az önce bahsettiğimiz gibi ayna, ciddi bir dış uyarandır ve iç odaklanmayı etkileyebilir.

Vücudun hareketini algılama yeteneği olan kinestetik becerilerimizi geliştirmek ve üç boyutlu ortamda, dış uyarılardan uzak olarak harekete daha konsantre olacak şekilde çalışmak tavsiye edilir.
⚠ Sonuçta hiçbir Powerlifter,Olimpik halter veya Crossfit sporcusu ayna karşısına geçip antrenman yapmaz!
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com