SPORBİLİNCİ

SQUAT HAKKINDA MİTLER- 2.BÖLÜM

2 dak. okuma

Yıllardır fitness camiasında eğitmenlerin sürekli önerdiği ve özellikle kadınların daha güzel bir kalçaya sahip olmak için yaptıkları squat egzersizinin mucizevi etkisi son birkaç yıldır bilimsel araştırmalarla birlikte çürütülmeye başlamıştır.
Squat'ın gluteus maksimus kaslarını çalıştırsa da dünyada son 5-6 yıldır gerçekten etkili bir kalça egzersizi olmadığı biliniyordu ancak "bilim" konusunda yetersiz araştırmalarımızdan dolayı diğer bilgiler gibi bu bilgi de bize maalesef geç geldi..
Dünya çapında Kalça kasları söz konusu olduğunda otoriter bir isim olan Bret Contreras, yaptığı araştırmalar sonucunda bizlere dünyadaki en iyi kalçayı çalıştıran egzersizin Hip Thrust egzersizi olduğunu kanıtlamıştır. (Daha fazlası için makale ve blog yazılarını okuyabilirsiniz.)
Bret Contreras ve ark. 2015 yılında yayımladığı bir çalışmada Squat ve Hip Thrust egzersizinin Gluteus Maksimus,Hamstring ve Quadriceps kaslarını EMG ile ölçmüş ve hangi egzersizin bu kasları ne kadar çalıştırdığını değerlendirmiş.
Araştırma sonucunda tahmin edebileceğiniz gibi Hip Thrust egzersizi Squat egzersizine kalça kaslarını çalıştırma konusunda fark atmıştır. (Tablo 1 ) (Tablo 2) (1)


Daha güncel bir araştırmada Michael Williams ve ark. Squat, Hip Thrust ve Split Squat egzersizlerinin EMG değerlerini ve maksimum sprint performansına etkisini değerlendirmiş ve en yüksek kalça EMG aktivasyonunu Hip Thrust, en yüksek sprint performans etkisini ise yine Hip Thrust sağlamıştır. (Tablo 3) (2) (Video 1-2)


Peki squat gluteus maksimus kaslarını çalıştırmıyor mu ? Elbette çalıştırıyor. Gluteus maksimusun en çok çalıştığı evre squatta en derine inildiği evredir. (Tablo 4)


Bunun yanında gluteus maksimusu squat esnasında aktif edicek başka yöntemler de vardır. (Daha sonra paylaşılacaktır.) Ancak sonuç olarak bilinmelidir ki gluteus maksimus dominant bir egzersiz değildir. Bunun yanında quadriceps dominant bir egzersiz de değildir. (Bkz. Squat Hakkında Mitler - 1.Bölüm)

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com