SPORBİLİNCİ

SQUAT HAKKINDA MİTLER- 1.BÖLÜM

1 dak. okuma

Squat genelde 2 ana teknik ile yapılır:
1- High Bar Squat (resim 1-2)
2- Low Bar Squat (resim 1-2)


➡️Front ve Back squat hareketi kıyaslandığında barın konumundaki değişimler nedeniyle front squat'ın ve high bar squatın daha fazla diz ekstansörlerini (quadriceps) daha az bel ekstansörlerini ( erector spinae) ve daha az kalça ekstansörlerini (gluteus maksimus ) çalıştıracağı Back Squat'ın ve low bar squatın ise tam tersini yapacağı ( kalça dominant ) düşünülür. ⚠️ Ancak yapılan araştırmalara bakıldığında araştırmalar, quadriceps,hamstring,gluteus maksimus kasları açısından ikisi arasında fark olmadığını göstermiştir. (1) (2) (3) (4) (5)
Front ve Back Squat farkı için (resim 3) (2)⚠️Güvenlik açısından dizde daha az sıkıştırma kuvveti, omurgada daha az kesme kuvveti yarattığı için front squat ve high bar squat kullanılması tercih edilir. (1) (2)


Kısacası; Bar pozisyonu halterci veya powerlifterlar için mekanik olarak farklılık yaratsa da aynı yük ile yapılan çalışmalarda kas aktivitesini değiştirmede çok fazla etki yaratmaz. Bu bakımdan Quadriceps veya Glute kaslarınızı daha fazla aktive etmenin esas yolu ise squat derinliğinden geçtiğini (6) bilmekte fayda var!
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com