SPORBİLİNCİ

SPORCULAR “FİT” ANCAK “SAĞLIKSIZ” MI ?

2 dak. okuma

➡️Fit ve Sağlıklı sözcükleri sıklıkla günlük dilimizde aynı anlamda kullanılırken bu sözcükler aslında farklı anlamlara sahiptir.
📍 Fitness :belirli bir egzersiz görevini yerine getirebilme yeteneğidir.
📍Sağlık: kişinin fizyolojik sistemlerinin uyum içerisinde çalışması ile kişinin refah durumunu açıklar.


➡️Sporcuları çoğu zaman fit ve sağlıklı olarak görmemize rağmen (Hale etkisi) bazen öyle olmayabilmektedirler.
Her spor branşında var olan “Acı yok,Kazanç yok” zihniyetine bağlı olarak sporcular, vücut sınırlarını zorlayarak sağlığını sekteye uğratabilirler.


➡️Bunlar ; fiziksel yaralanmalar, biyokimyasal bozukluklar, mental ve duygusal problemler olabilir. Bu problemler üzerine sporcu ilerleyen zamanlarda Aşırı Antrenman Sendromuna yakalanabilir.


Bu problemlerin değiştirilebilir 2 temel nedeni olabilir; 1- Antrenman yoğunluğu 2- Modern çağın beslenme biçimleri
➡️Aslında Her iki nedende genetik yapımızla çatışmaktadır. Yaklaşık 2.4miyon yıl öncesinden “Homo” cinsinin ortaya çıkışı ile birlikte türümüzde 84.000 kuşak yaşamıştır ve bu süreç boyunca genetik yapımız eski zamanların ortamına uyum sağlamıştır.


➡️Tarım, Sanayi ve Dijital devrim ile birlikte insan türü hızla gelişim içerisine girmiştir. Bu sürece karşılık insan genetik yapısı bu duruma hemen adapte olamamıştır. Maladaptasyon denilen bu durumda çoğu toplum inaktif yaşam, aşırı beslenme ve aşırı stresli bir ortamda yaşamaktadır. Bunun sınırlarını zorlayacak şekilde aşırı antrenman ve aşırı beslenme düzeyinde olan sporcular da bu duruma karşı problemler yaşayabilmektedir.

➡️Tabiki profesyonel sporcular her zaman başarı için çalışırlar. Günümüzde başarılı bir spor için vücut sağlığının pekte önemsenmediğini kabul edersek bu durum şaşırılacak bir şey değildir.

➡️Ancak sporcu, başarı elde edebilmek için her zaman sağlığından olmak zorunda mıdır ? Uygun bir periyotlama, beslenme sistemi ve donanımlı bir antrenör ile bu riskler azaltılabilir ve belkide bu şekilde gerçek bir bilinçli sporcu olabiliriz!
 📚KAYNAK
https://sportsmedicine-open.springeropen.com/articles/10.1186/s40798-016-0048-x

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com