SPORBİLİNCİ

SMART TEKNİĞİ – HEDEFE ULAŞMANIN YOLU

2 dak. okuma

Egzersiz programına başlayan kişilerin %50’si ilk 6 ay içerisinde egzersizi bırakıyor. Bunun altında bir çok sebep var olmasına karşın hedefe ulaşmada en büyük sıkıntımız, kendimize doğru bir hedef koyamamamızdır. Hedefe giden yolda bir eğitmenin veya kişinin hedeflerini belirli bir prensibe dayandırarak sağlaması, hedeflerine ulaşmada motivasyon ve performansının önemli derecede artmasını sağlar.Kısacası bilinçli bir hedef planlaması, hedefe ulaşmayı daha gerçekçi kılar.Peki bu hedef planlaması nasıl olmalıdır ?SMARTS tekniği olarak bilinen bir teknik spor ve egzersiz yapan bireylerin hedeflerine uymada belirli ilkelerden bahseder.

Neler bunlar?

1- ÖZEL OLMAK : Hedeflerin kişiye özel bir şekilde ve net olarak belirlenmesidir.

Örn: Kilo vermek istiyorum!

2- ÖLÇÜLEBİLİR OLMAK: Hedeflerin ölçülebilir ve hedefe ulaşıldıktan sonra kıyaslanabilir olması gerekir.

Örn: 3 ay önce 85 kiloyken şuan 75 kiloyum. Yağ oranım %25 iken şuan %15 gibi.

3- EYLEME YÖNELİK OLMAK:  Hedefe ulaşmada neler yapılacağının bilinmesidir. Ne tür bir egzersiz ? ne tür bir beslenme yöntemi uygulanmalı?

Örn: Kilo vermek isteyen bir kişi için  HIIT kardiyo veya fullbody dairesel antrenmanlar, kalori kısıtlaması ve protein değeri yüksek besinler tüketmesi sağlanabilir gibi.

4- GERÇEKÇİLİK: “Gel ben seni 3 ayda fit bir vücuda sokarım” diyen hocalardan uzak durun. Çünkü bir amaca ulaşmak bu kadar kolay olsaydı çevremizdeki her pt alan insan mükemmel bir vücuda sahip olurdu.

Örn: Kilo vermek istiyorsan ACSM kalori kısıtlamasının günde 500 ila 1000kcal olması gerektiğini söylüyor. O halde bizde günde 500 kcal beslenmeden azaltıp. 1 haftada ortalama 3500kcal enerji açığı bırakarak 0.500gr yağ kaybı sağlayalım gibi.

5- ZAMAN AÇISINDAN UYGUN OLMAK: Daha fazla çalışmak, daha fazla gelişim anlamına gelmez, aksine sizi geriye de götürür. Yapacağınız egzersizlere en uygun miktarda zaman harcayın.

Örn: Bir kardiyo için 30-45 dakika, Bir fitness egzersizi için 45 ila 60 dakika idealdir.

6- ÖZ BELİRLEME: Bir fitness eğitmeni iseniz, yapacağınız çalışmalarda otoriter gibi davranmamalısınız. Verdiğiniz programlarda kişinin de isteği ve onayı olmalıdır.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com