SPORBİLİNCİ

SİNİRSEL ADAPTASYON VE KAS HİPERTROFİSİ İLİŞKİSİ

2 dak. okuma

Kuvvet antrenmanlarına yeni başlayan bireylerin çoğunlukla ilk hedefleri kaslarını hacimsel olarak büyütmek olmaktadır. Biz fitness eğitmenlerinin de her zaman söylediği şey ise kas hipertrofisi için sabırlı olmak gerektiğidir. Bu durumu daha bilimsel olarak açıklamak veya anlamak isteyen eğitmenler veya bireyler için bu paylaşımı yapma gereksinimi duydum.

Kuvvet antrenmanlarına yeni başladığımız zaman ilk olarak 6 ila 20 hafta boyunca sadece SİNİRSEL ADAPTASYON sağlanmaktadır. Bu süreçlerde bireyde motor öğrenme, koordinasyon ve bir çok farklı fizyolojik oluşumlar meydana gelmektedir. SİNİRSEL ADAPTASYON SÜRESİ uygulanan antrenmanların karmaşıklığına bağlı olarak değişmektedir.

⚠️Örneğin tek eklemli (biceps curl gibi) hareketlerde bu adaptasyon daha kısa sürerken (10 hafta sonrasında hipertrofi etkisi gözlemlenir.) çok eklemli (leg press gibi) hareketlerde adaptasyon süresi daha uzun sürmekte ve dolayısıyla hipertrofi etkisi daha uzun süre sonrasında elde edilmektedir( 20 hafta sonrasında )

Bu durumu dikkate aldığımız zaman yeni başlayan bireylerin en az 6 ila 20 haftalık bir sinirsel adaptasyon dönemini geçirmeleri (bu süre ilk defa spora başlayanlar içindir, antrenman geçmişi olan bireylerde daha kısa sürebilir.) gerekmektedir!

Kas hipertrofisi zahmetli ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu bakımdan kısa vadede yüksek sonuçlar elde etmek yerine düzenli bir şekilde çalışmalara devam etmek gerekmektedir. Kaç ayda kaslarımı geliştiririm? Sorusuna eğitmenler, 1,5 ay ila 5 ay sonrasında kas hipertrofisinde önemli etkiler kazanmaya başlayabileceğini, bu süreç öncesinde organizmanın yapılan aktivitelere adaptasyon sağlamak adına bir hazırlık evresinde olduğunu söyleyebilirler.

Son olarak bilinmelidir ki; bilimde hiçbir zaman netlik yoktur. Bu ve diğer tüm yazılarımızda olduğu gibi sonuçlar her zaman belirli koşullar altında edinilir. Gerçekte bu değerler birçok faktöre göre değişkenlik gösterebilir. Elbette bazı kişiler için yukarıda bahsettiğimiz değerler 4 hafta olabilirken bazıları için 30 hafta olacaktır ancak bizler bilinçli spor için bilimi takip ediyoruz ve referans olarak bu değerleri kullanıyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com