SPORBİLİNCİ

SERBEST AĞIRLIK VE ÇOK EKLEMLİ EGZERSİZLERİN FAYDALARI

1 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
➡️Serbest ağırlıklar, spesifiklik ilkesine bağlı kalmak için hayati bir önem taşımaktadır. Serbest ağırlık kullanmak,sporcunun belirli bir hareket düzleminde hareket ederken bar veya dambılları dengelemesi ve stabil etmesini gerektirir. Bunun için olimpik kaldırışlar genellikle koordinasyon,motor öğrenme ve stabilite gibi özellikleri geliştirdiği için savunulmaktadır.
➡️Bunun gibi bir çok araştırma sonuçlarına bakılacak olursa artan spor performansı ve core kaslarının aktivitesi için stabil,makine bazlı direnç egzersizlerinden ziyade zemin temelli serbest ağırlıklı egzersizlerin(squat,deadlift ve varyasyonları,olimpik kaldırışlar gibi) daha yararlı olacağı düşünülmektedir. (tabi burada yeni başlayan bireylerden bahsetmiyoruz)
➡️Buna ek olarak serbest ağırlıklar,çoklu eklem egzersizleri ve instabilite ekipmanlarıyla(bosu ,stabilite topları vs.) stabilite becerisini de geliştirmek için etkili olur ve yaralanmaların önlenmesinde katkıda bulunan koordinasyon ve dengenin geliştirilmesini sağlar.
➡️Dolayısıyla sağlık amaçlı fitness yapan kişiler,veya daha yeni başlayan bireyler,instabilite ekipmanları ile egzersizleriyle birlikte fonksiyonel olarak fitness amaçlarına ulaşabilirler (denge,koordinasyon vs.).
🛡️Admin @fatihbayraktaar 💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR 💪

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com