SPORBİLİNCİ

SERAP ETKİSİ NEDİR?

2 dak. okuma

👋Merhaba bilinçli sporcular! Serape etkisi dönüş,sallanma,fırlatma,tekme atma gibi vücut hareketlerinde özellikle spor branşlarında oldukça sık görülen bir durumdur. (örn. Teniste forehand vurmak gibi.)
Bugün bu paylaşımda Serape Etkisini öğrenerek, yaptığımız spor branşlarında daha etkili bir şekilde nasıl becerilerimizi geliştirebiliriz ? onu inceleyeceğiz.


Öncelikle Serape kelimesi, Latin Amerika ülkelerinde insanların omuzlarına çapraz olarak attıkları bir battaniye türünden gelmektedir. Buna benzer olarakta vücudumuzda Thomas Myers’in Anatomy Trains kitabında da detaylarını verdiği üzere birbiriyle ilişkili HATLAR vardır. (Spiral Lines)


Bilindiği gibi güç öncelikle yerden başlar!
Yerden aldığımız güç ile core bölgemiz sayesinde bunu üst vücudumuza aktarır, daha sonra kollarımıza getirir ve buna karşılık bir güç üretiriz.
Serape etkisi esas olarak 4 çift kasın etkileşimi sonucu ortaya çıkar;
-Rhomboidler
-Serratus Anterior
-Dış Oblikler
-İç ObliklerYaptığımız her hareketin vücudumuzda parçaların bütünleşmesiyle ortaya çıktığını düşünecek olursak; daha hızlı fırlatmak veya daha sert yumruk atmak istiyorsanız proksimal bölgeyi geliştirmelisiniz ki distal bölge de işini en iyi şekilde yapsın !(McGill) burada proksimal bölgemiz merkez bölgemizdir. Yani CORE bölgemiz! Distal bölgemiz ise alt ve üst ekstremitelerimizdir.


Bu ekstremitelerimizin iyi bir şekilde performans göstermesini istiyorsak. Amacımıza yönelik olarak egzersizler yapmalıyız.

Serape etkisi egzersizleri


💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!


KAYNAK:
http://www.rdlfitness.com/serape-effect-training/
https://seancochran.com/serape-effect-key-contributor-rotational-power/
https://www.researchgate.net/publication/282407390_Anterior_and_Posterior_Serape
https://journals.lww.com/nsca-scj/Citation/2003/04000/The_Serape_Effect__A_Kinesiological_Model_for_Core.13.aspx
http://www.ipcphysicaltherapy.com/SerapeEffect.aspx

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com