SPORBİLİNCİ

SAĞLIKLI BİR VÜCUT İÇİN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN 5 İLKE

3 dak. okuma

1- KASLARINI DENGELİ BİR ŞEKİLDE GELİŞTİR
Fit bir görüntü herkesin hayalidir ancak görüntü diyince yaptığımız en büyük hata sadece aynada görebildiğimiz noktalara odaklanmak oluyor. (Biceps,triceps,göğüs,omuz,ön bacak kasları gibi) Bunun dışında çok az insan az görünen kaslarına odaklanır. Bilinçli bir spor yapan birey ilgili eklemindeki tüm kasları dengeli bir şekilde çalıştırır. Aksi halde kassal dengesizliğe bağlı postürel problemler,ağrılar,fonksiyon kaybı ve sakatlıklar meydana gelebilir. Bu bakımdan eğer bir antrenman yapıyorsanız haftalık olarak hesapladığınızda örneğin ön-yan ve arka omuz kaslarınızın eşit miktarda çalıştığından emin olun.


2- ANTRENMAN + TOPARLANMA = GELİŞİM
Daha fazla çalışmanın genelde daha fazla kazanç sağlayacağı düşünülür. Bu durum belki ekonomide öyle olabilir ancak spor yapan insanlar için önemli olan daha fazla çalışmak değil, akıllı çalışmaktır. Akıllı çalışmak nasıl olur derseniz dikkat etmeniz gereken en önemli faktörün toparlanmaya fırsat vermek olduğunu söyleyebilirim.
Unutmayın; etkili bir antrenmanı kazançlı kılan, etkili bir toparlanmadır. Toparlanma konusunda zayıf bir olan bir kişi, antrenmanlardan verim alamaz, aksine yıkıma gider.


3- GÖRÜNTÜNÜ GELİŞTİRİRKEN FONKSİYONUNU DA GELİŞTİR
Doğada kaslı,iri,renkli,parlak ve temiz görünen tüm canlılar genelde sağlıklı bir gene sahip olduğu algısı yaratır. Peki insan yaşantısında da bu durum böyle mi ilerliyor ? Pek öyle görünmüyor…
Fit insanlar, sağlıklı insanlar mıdır ? Sıklıkla sorulan sorulardan birisi de budur. İyi görünmek her zaman iyi olmak anlamına gelmez. Kaslı bir görünüme sahip olupta vücut ağırlığını taşıyamayan, güçlü bacaklara sahip olupta kötü bir koşu formuna sahip olan, atletik görünüpte çabucak yorulan bir çok insan vardır. Kısacası yapmamız gereken şey; dışımız neyse içimizinde öyle olmasını sağlamaktır.


4- KISA VADELİ KAZANÇLAR İÇİN UZUN VADELİ KAYIPLAR YARATMA
Sosyal psikolojide çocuklar üzerine yapılan ünlü bir deney vardır: Marshmallow deneyi. Bu deney bizlere esasında uzun vadede daha çok kazanç sağlamak için kısa vadedeki teklife karşı koymamız yani irademizi kontrol etmemiz gerektiğini gösterir. Spor ve sağlık konusunda da aynı şekilde kısa vadede kazanç gösteren yöntemler vardır. (Dopingler,katı diyetler,sınırları zorlayan antrenman teknikleri, süper ilaçlar vb.) Bunların yan etkileri konusunda tartışmaya bile gerek yoktur ancak tüm bu yöntemlerin ortak noktası insanların içgüdüsel arzularını canlandırıp kişileri duygusal olarak ikna etmektir. Bunun sonucunda kaybedeceğimiz en önemli şey sağlığımızdır. Eğer bunlara karşı gelir ve başarının uzun vadeli bir iş olduğunu düşünüp heyecanımızı ve irademizi kontrol edersek; gelecekte daha az sağlık sorunları ile karşılaşır ve daha sağlıklı bir yaşam süreriz.


5- HAREKETİ YAŞANTININ BİR PARÇASI HALİNE GETİR
Bir önceki maddeyi destekler şekilde spor ve sağlıklı yaşam aslında yeme-içme, uyuma, gezmek ve sosyal olmak gibi hayatımızda düzenli olarak yapabileceğimiz, yapmamız gereken bir faaliyettir. Evrim biyoloğu Daniel Lieberman sağlık için hareketin faydalı olduğunu bilmemize rağmen bu kadar az hareket etmemizdeki nedenin enerji harcama bakımından tembel oluşumuz ve bu sayede enerji ekonomisi yaratmamız olduğundan bahseder.

Kısacası; hayat boyunca tembelliğimize yani akıntıya karşı yüzmemiz gerekiyor. Bunu daha çekilebilir kılmak için kendimize bir amaç yaratabilir, yaptığımız işi oyunlaştırabilir ve arkadaşlarımız ile birlikte spor yaparak motivasyonumuzu yüksek tutabiliriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com