SPORBİLİNCİ

SAĞLIK VE GÖRÜNTÜ İKİLEMİ

2 dak. okuma

👋Merhaba bilinçli sporcular!
Şimdi sizlere bilmemiz ve farkına varmamız gereken bir konudan bahsedeceğim.
Önce kendimize şunu soralım : Sporu ne için yapıyoruz ? Vereceğiniz cevaplar çoğu zaman sağlıklı ve fit bir görünüme sahip olmak olucaktır.
Peki sağlığımıza ne kadar önem veriyoruz ?
Eklem,kas,damar,kalp ve diğer organlarımızın sağlığına önem veriyor muyuz?
Spor salonundayken herkes içindeki canavarı ortaya çıkartmaya çalışıyor ve harika bir şekilde dizayn edilmiş programlarındaki hareketlerini en yüksek kilolarda çalışmaya başlıyor.
İşte ortaya bu canavarı çıkarttığımız zaman bazı şeyleri geride bırakıyoruz, örneğin eklem sağlığı gibi.
Fit bir görünüme sahip olmak çok önemlidir ancak kaçımız vücudunun fonksiyonuna önem veriyor ?
Ağırlık çalışarak kaslarımızı ve eklemlerimizi,bağ dokularımızı güçlendiriyoruz ancak, bir diğer yandan bunlara hasar da veriyoruz. Kümülatif süreçler sonucunda bu hasarlar birikerek en sonunda en ufak bir harekette sakatlığa,travmaya ve hasara yakalanabiliyoruz.
Sağlık için de spor yapıyorsak neden eklem sağlığımızı hiçe sayıyoruz ?
Bir araba saatte 220km hızla gidebiliyorsa siz hep 220 km hızda gitmek zorunda mısınız ?
Vücudumuzun sınırlarını zorlamak için ne gibi bir hedefimiz var,bir yarışmadan en iyi dereceyi alma yolunda bir amacımız yok. O halde neden vücudumuzu hasara uğratıyoruz? vücudumuz sahip olduğumuz en değerli yapıdır. Teknoloji ile birlikte yaşam süremiz arttı ancak ne kadar sağlıklıyız ? biz spor yaparak sağlıklı olduğumuzu söylüyoruz,spor sağlıktır diyoruz. Ancak spor salonunlarında yıllar sonrasında sağlığımızdan oluyoruz.
Özet olarak ; Spor salonlarında ağırlık kaldırırken yaptığımız en büyük hata çok yüksek kilolar kaldırmaya çalışmak ve bunun sonucunda hem tekniğimizin bozularak eklem ve diğer dokularımıza hasar vermek, hemde yüksek kiloların verdiği stres sonucunda yine eklem ve diğer dokularımıza hasar vermek.
Şunun önemine varmanızı isterim ; Görüntüyü güzelleştirmeden önce yapıyı geliştirin. Bugün iyi göründüğünüz kadar yarın da iyi görünmeniz gerektiğini bilin.
Unutmayın! Bugün, yarın için çalışıyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com