SPORBİLİNCİ

SABAH KARIN EGZERSİZLERİ YAPMAK RİSKLİDİR!

1 dak. okuma

👋Merhaba bilinçli sporcular! Çoğumuz bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde sabahları bir çok çeşit spor yapıyoruz. Yaptığımız egzersizlerin performansı veya riskleri, vücudumuzun biyolojik(sirkadyen) ritmine göre değişkenlik gösterebiliyor.
➡️Öyleki salgılanan hormonlarımız,vücut ısımız,dikkatimiz,reaksiyon tepkimiz,kuvvetimiz vs. bir çok özelliğimiz sirkadyen ritmimize göre değişiyor.
Sabah sporu hakkında tartışılacak çok konu olsa da bu paylaşımda sabah sporu hakkında, daha doğrusu “uyandıktan sonra” yapılan karın egzersizlerinin bizlere oluşturabileceği riskler üzerinde konuşacağız.
➡️Özellikle gövdeye fleksiyon hareketi (crunch ve türevleri) günün diğer saatlerine göre bizlere daha ciddi problemler yaratabilir.
🔵NEDEN ?
➡️Disklerimiz, uyurken içlerine sıvı biriktirerek şişerler. Disklerimizdeki bu sıvı, sabah uyandıktan sonra yer çekiminin etkisi ve vücut ağırlığınızla birlikte azalmaktadır. Reilly ve ark. Disk sıvı kaybının %54’ü sabah kalktıktan ilk 30dk sonra gerçekleştiğini bulmuşlardır!
➡️Uyandıktan sonra disklere binen bükülme stresi %300, bağ doku stresi ise %80 oranında artar! Özellikle Bel problemi yaşayan ve riski olan kişiler sabah erken saatlerde gövdeye fleksiyon hareketlerinden kaçınmalıdır!
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com