SPORBİLİNCİ

SABAH AÇ KARNINA KOŞU YAPMAK

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Çoğumuzun bildiği gibi sabah aç karnına kardiyo yapmanın yağ yakımına etkisi olduğu söyleniyor. Ancak Brad Schoenfeld bu konuda bize bazı önemli bilgiler sunuyor!
1999 yılında Bill Phillips 12 haftada vücudun değişiminin vaat eden en çok satan fitness dergisinde bir yazı paylaştı. Phillips aerobik egzersizi sabah ilk kez aç karnına yapmanın yağ kaybını en üst düzeye çıkardığı teorisini ortaya koydu. Ve bu efsaneye göre uzun bir yemek yokluğu, kan şekeri dolaşımında bir azalma sağlayarak glikojen seviyelerinin düşmesine neden olur. Egzersiz yapmayla birlikte de glikoz yerine yağı daha fazla kullanmaya sebebiyet vermektedir. Ayrıca, açlık ile ilişkili düşük insülin seviyeleri, egzersiz seansı sırasında enerji olarak kullanılacak yağ asitlerinin mevcudiyetini arttırarak yağ kullanımına yol açmaktadır.

Araştırmalar,aç karnına yapılan kardiyo çalışmalarının egzersiz sırasında, tok karnına yapılan kardiyolara nazaran daha fazla yağ yakımını sağladığı kabul edilmiştir. Ancak bu tür kardiyolar, düşük yoğunluklu yapılan egzersizlerle kıyaslandığında sağlanır!
⚠️Orta ve Yüksek tempoda yapılan çalışmalarda ise antrenman öncesi beslenen bireylerde, beslenmeyen bireylere göre daha fazla yağ yakımı DEVAM ETMEKTEDİR. (EPOC etkisi-Afterburn)
Burada bizim için önemli ayrım şudur ; aç karnına düşük tempoda uzun süreli kardiyo mu yapayım ? yoksa orta-yüksek yoğunlukta tok karnına egzersiz sonrası yağ yakımı etkisiyle(EPOC) mi kardiyo yapayım ?
Aç karnına kardiyonun bir diğer dezavantajı ise kas yıkımına sebebiyet verebilecek olmasıdır. Zor kazanılan kas kütlesinin,yağ kaybı sağlamak adına kaybedilmesi bence hiç adil durmuyor.
Sonuç olarak baktığımızda ; yağ yakımına etkili olabilecek en etkili antrenman yöntemi HIIT (yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanlar) gibi duruyor!
HIIT ANTRENMAN NEDİR ? YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.
YAĞ YAKIMI İÇİN EN ETKİLİ OLAN SABAH KARDİYOSU-MUDUR ? YAZIMIZI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com