SPORBİLİNCİ

RUSLARIN 8 ANTRENMAN İLKESİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Spor veya Egzersiz yapan bireyler olarak neyi neden yaptığımızı bilmek kadar yaptığımız şeyleri daha iyi hale getirebilmek için sistematik olarak çalışmak gerekir. Bunun için onlarca yıldır bir çok ilke,prensip,tavsiyeler verilmiştir.

📍Bu ilkelerden birisini de “Supertraining 6.Edition-Expanted Version”- Yuri Verkhoshansky ve Mel Siff’in hazırlamış olduğu antrenman bilimi konusunda efsane kitabından alıntı yaparak paylaşmak istiyorum.

1- FARKINDALIK İLKESİ
Rus sporunun ideoloji ve felsefesinin kazanılmasında temel olarak bilinçli farkındalıktan bahsedilir. Bu prensipte aynı şekilde yapılan işlerde vücudun fizyolojik ve psikolojik süreçlerinden farkında olmayı benimsemeyi önerir.

2- ÇOK YÖNLÜLÜK İLKESİ
Bir önceki paylaşımda bahsettiğim gibi; fiziksel ve mental becerilerin geliştirilerek performansı artırmaya odaklanmayı hedefler.

3- GİDEREK ARTAN YÜKLENME- ARDIŞIKLIK İLKESİ
Çalışmaların kolaydan zora; bilinenden bilinmeyene şeklinde ilerlenmesi gerektiğini tavsiye eder.

4- TEKRARLAMA İLKESİ
Başarı,tekrarların ürünüdür. Bu bakımdan ilerlemek için düzenli olarak çalıştığımız becerileri tekrarlamalıyız.

5- GÖRSELLEŞTİRME İLKESİ
Buna “Zihinsel Antrenman” da diyebiliriz. Yapılacak işi zihninde canlandırarak mental hazırlık sağlayarak fiziksel performansımızı artırabiliriz.

6- UZMANLAŞMA İLKESİ
Yaptığınız işte şampiyonluk kazanmak,olimpik sporcu olmak,dünya rekoru kırmak için bu faktör şarttır. Yani yaptığınız işte uzman olmalısınız. Bunun için erken yaşta çalışmalara başlanması gerekir.

7- BİREYSELLİK İLKESİ
Her birey kendisine özgü bir programa sahip olmalıdır. Bu durum takım sporlarında dahi geçerlidir. (Bu yüzden bu sayfada program örnekleri vermiyorum.) Bireye özgün programlar,kişinin sakatlık riskini azaltmakla birlikte performansının da daha doğru bir şekilde artmasını sağlar.

8- PERİYOTLAMA İLKESİ
Son ve en önemli prensipten birisi periyotlamadır. Yani tüm diğer ilkelerin bir sistem halinde geliştirilmesi gerektiğinden bahseder. Bunun için Tudor Bompa, iyi bir örnek çalışmacıdır.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com