SPORBİLİNCİ

PROGRAM HAZIRLAMADA BİLİNMESİ GEREKEN 5 İLKE

2 dak. okuma

Fitness salonlarında eğitmen olarak bir program yazıyor veya üye olarak eğitmenlerinizden bir program alıyorsunuz.
Peki bu programın size uygun olup olmadığını nereden biliyorsunuz ? Veya eğitmen olarak gerçekten üyelere özgün bir program hazırlıyor musunuz?
Kişiye özel program hazırlanması için bilinmesi gereken bir çok faktör vardır. Yapılması gereken bir çok test ve sorular eşliğinde kişiye özel bir program hazırlanır
ancak bu paylaşımda tamamen ezbere bir program hazırlamaktan veya bir üye olarak program alırken birazdan bahsedeceğim 5 faktör üzerinden program sahibi olmanızda fayda vardır. Bu sayede daha bilinçli olarak hazırlanmış bir program ile daha bilinçli bir spor yapabilirsiniz.
Peki nedir bu program hazırlarken bilinmesi gereken 5 faktör ?
1- BİREYSELLİK İLKESİ
Herkesin vücudu her egzersize karşı farklı tepkiler verir. Bunun yanında herkes, her egzersizi yapamaz veya yapmaması gerekir.
Eğitmen olarak bireye özgün bir program yazdığınızdan veya üye olarak size özel bir program hazırlandığından emin olun.

2- ÖZGÜLÜK İLKESİ
Elinizdeki program ne amaçla yazıldı? 3x8-12 bench press veren eğitmeniniz size bu hareketi neden veriyor ? Siz kaslarınızı büyütmek mi istiyorsunuz yoksa kaslarınızın fonksiyonel kapasitesini artırmak mı istiyorsunuz?
Eğitmeniniz ve siz bunun farkında olun ve amacınıza uygun bir program ile çalışın.

3- GERİ DÖNEBİLİRLİK İLKESİ
Antrenmanı bıraktığınızda veya şiddetini azalttığınızda, antrenmandan aldığınız uyumlar da azalacaktır. Bu bakımdan size uygun antrenman programını yapamadığınız dönemlerde daha temel bir program yaparak minimum kayıp ile çalışmalarınıza devam edin.

4- GİDEREK ARTAN YÜKLENME İLKESİ
Antrenman programları bir süre sonra sizlere basit gelmeye başlayacaktır. Bu bakımdan antrenman programı, kişinin buna adaptasyonu ile daha da zor olacak şekilde hazırlanmalıdır.

5- ÇEŞİTLİLİK İLKESİ
İnsanlara en sıkıcı gelen ve yaptığı işi bırakmasına neden olan şey,aynı şeyleri defalarca yapmaktır. Rutin çalışmalara adapte olmak hem gelişim durdurur hem de sıkıcı haler gelir. Bu bakımdan çalışmalarınızı belirli aralıklarla çeşitlendirin.

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com