SPORBİLİNCİ

POSTÜREL PROBLEMLER VE GÜNLÜK 5 CHECKLİST

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Günlük yaşantınızda postürel problemlere neden olan faktörleri ortadan kaldırmak düzeltici egzersizler yapmak kadar faydalıdır. Bu faktörlere gün içerisinde dikkat etmenizde fayda var

1-AYAKTA DURUŞUNA DİKKAT ET!
Ayakta dururken hiç postürünüze dikkat ettiniz mi ? Ayakta dururken değerlendirdiğimiz hemen hemen herkes dik bir postür yerine fotoğrafta gördüğünüz gibi durmaktadır.
Peki bu durum bana ne problem yaratıcak diyorsanız;
- Ayak,ayak bileği ağrıları
- Diz problemleri
- Kalça ağrıları
- Bel ağrısı
- Sırt ağrısı
- Boyun ağrısı
- Kaslarda kuvvet ve esneklik dengesizliği gibi bir çok problemdir!

2- MASABAŞINDA ÇAPRAZ DURMA!
Yaptığınız işe oldukça odaklanıyorken postür kimin umrunda… Ancak gün içerisinde ortaya çıkan ağrılarımızın nedeni de maalesef bu yanlış duruşumuz!
Bu asimetrik duruş bize;
- Bel problemleri
- Omuz problemleri
- Sırt ağrıları
- Boyun ağrıları
- Kaslarda kuvvet ve esneklik dengesizliği yaratmaktadır

3- BAŞ AŞAĞI BAKMA!
Telefon,Televizyon,Tablet gibi teknolojik cihazları hep postürümüzü bozmasıyla suçluyoruz ancak bunlara ek olarak okuduğumuz kitaplarda postürümüzü bozuyor!
Resimde gördüğünüz gibi boynunuz sürekli aşağı doğru baktığında ortalama 5 kilogram olan başınızın ağırlığı 30 kiloya kadar yükselerek boyun kaslarınıza binen yükü artırıyor.
Bu durum nelere yol açıyor dersiniz? Tabiki boyun,baş,sırt ve omuz ağrıları..

4- SIRT ÇANTASINI TEK TARAFLI TAŞIMA!
Ne kadar ağır olduğu önemli değil, sürekli tek taraflı çanta taşıyan kişiler günün sonunda asimetrik bir postüre sahip olacaktır! Burada en çok karşılaştığımız problem ise çantayı taşıyan taraftaki skapulanın yükselmesi veya kimilerinde alçalmasıdır. Bu durum tabiki en başta boyun ve baş ağrılarına yol açmaktadır. Bir diğer yandan omurganın da pozisyonu etkilenerek bel problemlerine de yakalanma riskiniz oldukça yüksek!


5- MASABAŞINDA GEVŞEK OTURMA!
Postürümüzün en çok bozulduğu yer olan masabaşında en sık yaptığımız hata ise gevşek oturmaktır. Bu durumun bize yarattığı en büyük problem ise bel problemleridir!

"SONUÇ OLARAK YAPMANIZ GEREKEN FONKSİYONEL POSTÜREL PROBLEMLERİ ORTADAN KALDIRMAK ADINA EGZERSİZ ÇALIŞMALARI KADAR (HATTA DAHA ÖNEMLİ OLARAK) GÜNLÜK YAŞANTINIZDA BU BOZUKLUKLARA YOL AÇAN FAKTÖRLERİ KALDIRMANIZ İÇİN POSTÜREL CHECKLİST LİSTESİ OLUŞTURMAKTIR!"

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com