SPORBİLİNCİ

PİRİFORMİS SENDROMU

16.09.2019
215
2 dak. okuma

Merhaba SporBilinci takipçileri! Hayırlı cumalar! Bu paylaşımda sizlere piriformis sendromu hakkında bilgiler vereceğim. ✔Piriformis kası 6 adet derin eksternal rotatörden(bacağı dışa döndüren kaslardan) bir tanesidir. kalça ekstansiyonu, abduksiyon, ve stabilizasyonunda rol oynar ve siyatik sinir bu kasın altından geçtiği için siyatik ağrı ile ilişkilidir. eğer kalçanızın arkasında bir gerginlik hissediyorsanız belkide Piriformis kasını esnetme vaktiniz gelmiştir.
✔Piriformis kası kalçanın arka tarafında gluteus altında yer alan bir kastır.
✔Piriformis kası bacak düz olduğunda eksternal rotator olarak işlev görürken. Bacak 90 derece ve yukarısında fleksiyona geldiğinde internal rotator olarak fonksiyon değişikliğine gider. Bukadar anatomik bilgi tabiki bu kası daha efektif bir şekilde esnetebilmemiz için yeterde artar..
✔Piriformis kasında etkili bir esnetme elde edebilmek için sırasıyla kalçanın fleksiyon, eksternal rotasyon ve addüksiyonda olması gereklidir. Kafanız karışmasın resimlerde adım adım gösteriliyor.
Ve bu kası esnetmek aşağıdaki konularda size yardımcı olabilir.
📌Piriformis sendromunun neden olduğu siyatik ağrı
📌Ayakların dışarı baktığı Duck Foot denilen postür bozukluğu
📌Tüm gün oturmaktan kaynaklanan gergin kalça
📌Ve tabiki Bel ağrısı. Bel ağrısı olduğunda akla ilk gelen şey bel fıtığı oluyor. Fakat çoğu zaman bel fıtığı ile piriformis sendromu karıştırılıyor. Unutmayın. Bel fıtığı kalçadan itibaren uyuşukluk, güçsüzlük, his kaybı gibi etkiler gösterir. Her ne olursa olsun. Bir sorunla karşılaştığınızda ilk olarak bir fizyoterapiste başvurmayı unutmayın

Umarım işinize yarar bir bilgi olmuştur.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com