SPORBİLİNCİ

PERTÜRBASYON EGZERSİZİ

2 dak. okuma

PERTÜRBASYON NEDİR?
İnternal veya eksternal mekanizmalar sonucunda biyolojik sistemin fonksiyonunun değişmesi, var olduğu durumdan sapması,normal hareketinin bozulması,dengeli postürünün bozulmasıdır.
📍Pertürbasyon egzersizler, nöromüsküler egzersizlerinin(plyometrik,fonksiyonel ) bir parçasıdır.

🔵Pertürbasyon Egzersizlerinin Amacı nedir?
📍- Koordineli kas aktivitesi yaratmak
📍- Eklem stabilitesini artırmak
📍- Yaralanmaları önlemek
📍- Sakatlık sonrası spora erken dönüş (pertürbasyon egzersizleri yapan bireylerde spora dönüş %93 iken normal eğitim alanlarda bu oran %50dir.) ➡️Pertürbasyon egzersizlerinde mekanoreseptörler uyarılarak bir işlem gerçekleştirilir.
➡️Kas iğciği, pertürbasyon yönüne bağlı olarak gerilime karşı agonistin kasılıp,antagonistin inhibe olmasını sağlayarak tepki verir.
Egzersizlerin ilerlemesi ile birlikte mekanoreseptörlerin uyarılma eşiği düşer ve artık uyarılara verdiği tepki hızı da artmaya başlar. Böylece agonist kasların beklenmedik kuvvetlere karşı verdiği tepki de hassaslaşır ve daha kısa sürede cevap verir, reaksiyonu gelişir.
➡️Sakatlık sonrası spora dönüş yapan bireylerde Ön Çapraz Bağ (ÖÇB) yırtığı olan kişilerde pertürbasyon egzersizleri sonrasında diz kinematiğinde düzelmeler meydana gelmiştir. Bunun yanında Quadriceps-Hamstring (Q-H dengesi) ko-kontraksiyonu(aynı anda kasılmaları) artmıştır.

🔵NASIL BİR EGZERSİZ YAPILIYOR?
📍-Yürüyüş gibi yarı açık-kapalı kinetik zincirli hareketler, koşu gibi açık kinetik zincirli hareketler, çift veya tek bacak sıçrama ve durma hareketleri
📍- dengesiz yüzeylerde yapılan çalışmalar (bosu,rocker,wobble boards,stability trainer,trambolin gibi ekipmanlar)
📍-Theraband,dumbell,flexibar ve egzersiz topları gibi ekipmanlarla yapılan denge ve stabilite çalışmaları
📍-Kapalı kinetik zincir egzersizleri


⚠️NOT :PAYLAŞIM BİLGİ AMAÇLIDIR TEDAVİ YERİNE GEÇMEZ. Sakatlık sonrası rehabilitasyon amaçlı bu çalışmaları yapmak için bir fizyoterapiste başvurmanızda fayda var
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com