SPORBİLİNCİ

PERFORMANSINIZI ARTIRACAK 5 HAVLU EGZERSİZİ

2 dak. okuma

HAVLU EGZERSİZLERİ NE İŞE YARAR?
Kavrama kuvvetinize güveniyor musunuz ? O halde 1 dakika boyunca havlu ile barfiks demirinde asılmayı deneyin!
Havlu ile yaptığınız antrenmanlar size en çok -Kavrama kuvvetinizi- geliştirmede fayda sağlar. Kavrama kuvveti ve bilekleri geliştirme konusunda maalesef fitness sektörü çok az bilince sahip ve buna yönelik olarak çok az antrenman yapmaktadır. (En son ne zaman kavrama becerinize yönelik bir program yazdınız ?)

Tabiki barfiks, deadlift,barbell row, barbell curl, overhead press gibi egzersizler kavrama becerinizi geliştirir ancak tamamen buna odaklanmış bir egzersiz kadar değil!
Mark Rippetoe’nun Starting Strenght Basic Barbell Training kitabında kavramanın önemi şu şekilde bahsetmiştir; “Kavramak, ön kol kaslarımızın kasılmasını sağlayarak gerilimini arttırır ve bu da kol ve üst ekstremitenin motor ünitelerinin (yani omuz,göğüs ve kola bağlı diğer kasların) aktivitesini artırır. “ Bu sayede yapılan egzersizlerde daha fazla kuvvet üretme yeteneği ve hareketi kontrol etme yeteneği kazanırız.

Geçmiş gönderilerimizden de hatırlayabileceğiniz gibi kavrama kuvveti ile spor performansı, sakatlık riski, beslenme kalitesi, sağlıklı yaşam kalitesi!, bilişsel performans ve hatta ölümle dahi ilişkilidir! Bu yüzden el pençe kuvveti genel sağlık ve atletik performansta sıklıkla ölçülen bir testtir.

Havlu ile yapacağınız egzersizler ile el pençe kuvvetinizi geliştirdiğinizde performansınızda ciddi bir kazanç sağlayacağınızdan emin olabilirsiniz. ⚠️Unutmayın! Büyük kazançlar, küçük parçaların etkisi altındadır.
HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com