SPORBİLİNCİ

PATELLOFEMORAL AĞRI SENDROMU

1 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Koşu yapmak son derece faydalı olmasına rağmen koşu yaparken oldukça sakatlıklarla karşılaşılabiliyor.

Koşuda en sık karşılaşılan sakatlık durumu ise 2002 yılında yapılan 2000 sakatlanmış koşucu üzerindeki çalışmada açık arayla fark yaratan “patellofemoral ağrı sendromu” ortaya çıktığı görülmüştür.


En sık karşılaşılan 10 sakatlığa baktığımızda ilk 3de olan sakatlıklar ;
📍1- Patellofemoral ağrı sendromu %16.5
📍2- İliotibialband sendromu %8.40
📍3- Plantar facitiis %7.80
Ortaya çıkmaktadır. Bugün “patellofemoral ağrı sendormu ” yani koşucu dizi sakatlığı ile ilgili bilgiler vereceğim sizlere.


Koşucu dizi sakatlığı, tüm koşu sakatlıklarının %16 ila 25’ini oluşturmaktadır. Buradaki sakatlığın tarifinde diz ön tarafında patella ve patella retinakulum denilen dizin stabilizasyonununda görev alan bir bağ dokusundan kaynaklanan bir ağrı olduğu şeklinde ifade ediliyor. Belirtilerinde ağrı diz kapağı çevresinde veya altında hissedilebilmektedir, koşu ile birlikte şiddetlenir. Yokuş veya merdiven çıkarken yada uzun süreli hareketsizliklerde de hissedilmektedir.
Buna sebep olan durumlarda Büyük Q açısı (bkz. Google) , düz tabanlık (pes planus) gibi ortopedik anormallikler yatkınlık yaratabiliyor.
Tedavisinde genellikle istirahatle başlayıp,fizik tedavi, NSAID ilaç tedavisi gibi yöntemler uygulanabiliyor.

Not: Teşhis ve tedavi için öncelikle bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir. Burada sadece konuyla ilgili genel bir bilgi paylaşımı yaptım. Buna dikkat etmeniz önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com