SPORBİLİNCİ

PAHALI AYAKKABI = SAKATLIK

2 dak. okuma

Koşu yaparken sakatlanıyor musun ? Daha kaliteli ayakkabılar giymene rağmen mi ? Son 100 yılda koşu ayakkabısı tasarımlarında çarpıcı değişiklikler yaşandı. (Resim 1) Koşu trendinin 1960'lı yıllarda hızla yükselmesi ve bu süreçte sakatlıkların da artması koşu ayakkabı firmalarının sakatlıkları önlemek adına özel ayakkabılar tasarlamasını sağladı.
Ancak buna rağmen günümüzde halen koşu esnasında sakatlıklar devam etmektedir!
İnsanoğlunun koşmak için doğduğuna şüphe yok! Ancak koşarken sakatlanan tek canlı türü yine biziz! Koşuda sakatlıkları önleme konusunda bir çok faktör olmasına karşın ayakkabı seçimine özellikle dikkat çekilmektedir.
Popüler inanışa göre daha kaliteli, daha pahalı, daha yüksek tabanlı, daha destekleyici ayakkabıların koşu esnasında daha az sakatlık yaşanmasını sağlayacağı düşünülse de bunu destekleyen araştırmalar çok düşüktür ve aksine daha az kaliteli, daha ucuz ve daha az ayağı destekleyen ayakkabıların kişilerde daha az sakatlık yaşanmasını sağlanacağını destekleyen kanıtlar çok daha güçlüdür.

Örneğin;
İsviçre'de 5.038 koşucu üzerine bir çalışma yapıldı;
📍95dolar+ değerinde ayakkabı'ya sahip olanlarda %32
📍60-95 dolar > %21
📍40-60 dolar %17
📍 40 dolar - %14 oranında yaralanma olduğu görüldü!
Kaliteli ayakkabılar, vücuda algısal bir yanılmasa yaratarak daha yumuşak bir ortamın olduğu hissiyatı yaratarak vücudun darbelere ve strese karşı savaşma güdüsünü köreltir. Bunun sonucunda koşucularda daha az dikkat ve daha az kas katılımı yaşanır ve bunun sonucunda sakatlık riski artmaya devam eder.


Bu yüzden sakatlıklarınızı önlemek adına daha pahalı ayakkabılar giymenize gerek yoktur. Eski püskü ayakkabılarınızın görüntüsü sizi rahatsız ediyorsa başka tabi ..

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com