SPORBİLİNCİ

OMUZ SAĞLIĞI İÇİN 7 EGZERSİZ ÖNERİSİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Omuz ağrıları ve omuz yaralanmaları, spor yapmayı zorlaştıran, omuz işlevini zayıflatan, günlük yaşam kalitesini bozan, uyku kalitesini bozan bir durumdur. (Acton 2011)
Yapılan araştırmalar, toplumdaki her 4 kişiden 1'inin omuz ağrısı/yaralanmaları ile karşılaşacağını gösteriyor. (Ghosh 2012).
Fitness Eğitmenleri bu bağlamda omuz problemlerinden kaçınmak adına önemli bir rol oynar.
Doktor ve Fizyoterapist aşamasından geçmiş kişilerde eğitim almış ve bu konuda uzmanlaşmış olan Düzeltici Egzersiz Profesyoneli ve Medikal Fitness Profesyonelleri bu kişilere güvenli bir şekilde müdahale edebilirler. Bu paylaşımda ise sizlere kendi başınıza yapabileceğiniz basit ve etkili egzersizlerden bahsettik. Her bir egzersizi 1-2set olarak 30 45sn.boyuca yapabilirsiniz.

1.EGZERSİZ- TORAKAL MOBİLİTE
Bu egzersiz uzun süreli oturmaya bağlı olarak ortaya çıkan kifoz durumunu önlemek adına yapılmaktadır. Kifoz durumu, omuz ekleminin hareket kapasitesini zayıflatarak sakatlıklara yol açabilir.


2.EGZERSİZ - WALL STRETCH
Bu egzersiz, kifoz durumuna bağlı olarak göğüs, omuz ve iç rotasyon sağlayan kasların esnemesini sağlayarak omuz eklemine binen stresi azaltır.


3.EGZERSİZ- W-SHOULDER RAİSE
Bu egzersiz ile zayıflamış olan omuz dış rotatör ve skapular kasların kuvvetlenmesini ve stabilite yeteneğinin geliştirilerek omuzdaki kuvvet dengesizliğini azaltır.


4.EGZERSİZ- SHOULDER AND CHEST LACROSE BALL RELEASE
Göğüs ve omuz kaslarını esnetmeye ek olarak yapılan lakros topu ile miyofasyal gevşeme tekniği, kasların daha çok rahatlamasını sağlar.


5.EGZERSİZ- NECK LACROSSE BALL RELEASE
Vücut bir bütün olarak hareket eder. Boyun kaslarındaki gerginlik çoğu zaman başın öne doğru gitmesine (forward head) neden olur. Bu durum ise skapulanın öne doğru devrilmesine yol açarak omuz ekleminin daralmasına ve sakatlanmasına yol açar.


6.EGZERSİZ- LACROSSE BALL AROUND SHOULDER BLADE
Genelde ön ve arka kas gruplarının dengesizliğine bağlı olarak sırt kaslarında çok fazla tetik nokta(bkz.kulunç) gibi problemler ortaya çıkar. Lakros topu ile skapulanın çevresine yapılan derin doku masajı o bölgelerdeki kasların rahatlamasına yardımcı olur.


7.EGZERSİZ- TORAKAL MOBİLİTY 2
İlk torakal mobilite egzersizi torakal bölgenin sagital düzlem için(ileri geri) etki sağlıyordu. bu çalışma ise torakal bölgenin transvers düzlem(rotasyon) için gelişimini sağlar. genelde omuz sakatlıklarının tek taraflı olduğunu düşünürsek vücuttaki rotasyonel dengesizliklerin bu durumdaki etkisinin önemli olduğu aşikardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com