SPORBİLİNCİ

OMUZ SAĞLIĞI İÇİN 3 EGZERSİZ ÖNERİSİ

1 dak. okuma

Omuz, vücudumuzun en hareketli eklemlerinden birisidir. Günlük ve spor yaşantısında hemen hemen her harekette omuz eklemimizi kullanırız. Omuz sakatlıkları günlük ve spor yaşamında sıklıkla meydana gelmektedir. Bunu önlemek ve sağlıklı bir omuza sahip olmak için elit düzeyde spor performansı ve omuz konusunda uzman olan Eric Cressey, 3 egzersiz öneriyor;

  1. EGZERSİZ - HALF KNEELİNG ONE ARM LANDMİNE SHOULDER PRESS

Bu hareket, dumbell/barbell shoulder press gibi baş üstü hareketleri yapamayan ve hareketten çalarak (çoğu zaman belden) tamamlayan kişiler için önemlidir. Eğer yeterli eklem hareket aralığında değilseniz, ekleminizin sınırlarını ZORLAMAYIN! Bunun için daha güvenli açılarda çalışabileceğiniz landmine press hareketini deneyin.

2- BOTTOM UP OVERHEAD CARRY

Omuz ekleminin stabilizasyonu ve dayanıklılığı için harika egzersizlerden birisidir. Tek taraflı veya çift taraflı olarak deneyebilirsiniz. Kısıtlı eklem hareket açıklığına sahip olan kişiler, omuz hizasında hareketi yapabilirler.

3- BOTTOM UP MİLİTARY PRESS

Dumbell press hareketinden çok farklı olan bu hareket, dengesiz bir ortamda yapılır ve omuz eklemine bağlı tüm kasların aktif olarak çalışıp eklemi stabil etmeye ve bu esnada kuvvet üretmeyi sağlar.

📍 Bu hareketleri omuz egzersizlerinizin başında ısınma olarak veya doğrudan omuz antrenman programınıza katabilirsiniz.
💡 HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
KAYNAK:
https://www.t-nation.com/training/tip-3-exercises-for-strong-healthy-shoulders

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com