SPORBİLİNCİ

ÖLÜ POPO SENDROMU NEDİR?

1 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular!
Toplumda hemen hemen herkesi ilgilendirecek olan bu sendrom günlük yaşantımızdaki ağrılarımızın belkide en önemli sebebidir.
“Dead Butt Syndrome” yani ölü popo sendromu toplumda özellikle uzun süre masa başında çalışan kişilerde, ders çalışan öğrencilerde ve uzun süre televizyon karşısında oturan,araba süren bireylerde görülmektedir.
Bu durumu bilimsel olarak açıklamak gerekirse;
“resiprokal inhibisyon” (yani bir kasın kasıldığında antagonist olanının gevşemesi) durumu sonucunda kalça flexörleri(psoas,rectus femoris) uzun süreli oturma pozisyonlarında kısalmaktadır.
Bunun sonucunda kalça extansörleri olan glute kasları(medius,minimus,maksimus) inhibe olmakta yani gevşemektedir. (1)
bu duruma 2007 yılında McGill “Gluteal Amnezi” adını vermiştir. (2)
McGill’in raporunda Gluteal Amnezi durumları sırt ağrıları ile ilişkilidir. Tembelleşen glute kasları görevini yerine getiremeyince kalçanın dengesini (stabilizasyonunu) sağlamada yük sırt kaslarına binmektedir (erector spinae). Bu durumda çoğu zaman tedavi yöntemi olarak sırt kaslarının güçlendirilmesi söylenir ancak bu durumdaki bireylerin zaten sırt kasları yükü sürekli taşımak zorunda oldukları için güçlüdür. Burada düzeltilmesi gereken şey gluteal kasların aktivitesidir.
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
📚KAYNAK
http://www.gustrength.com/exercises:cook-hip-lift (1)
http://www.backfitpro.com/pdf/selecting_back_exercises.pdf (2)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com