SPORBİLİNCİ

OBEZİTENİN YOLU BAĞIRSAKLARDAN GEÇER! – BAĞIRSAKLARIMIZ BİZE KİLO MU ALDIRIYOR?

6 dak. okuma

Çok satan “Tahıl Beyin” ‘in yazarı olan Dr.David Perlmutter, “Beyin ve Bağırsak” adlı kitabında bizlere obezite konusunda yeni bir bakış açısı kazandırıyor.

“BAĞIRSAK FLORAMIZ (BAKTERİLERİMİZ) İŞTAHIMIZI ARTIRIYOR VE KİLO ALMAMIZA NEDEN OLUYOR!”

Obezite salgınının dünyada tüm hızıyla günden güne arttığına şüphe yok. 1982 yılında fazla kilolu ve obezite oranı 857 milyon iken; 2013 yılında %145 oranında artış göstermiştir. 1990’da Amerika nüfusunun sadece %15’i obez iken; 2010 yılında +%25 oranına çıkmıştır! 2019 Ülkele göre obezite oranlarına bakıldığında Amerikalılar başı çekerken Türkiye, tüm dünyada obezite konusunda 27.sırada yer almıştır.  Çalışmada Türkiye’nin 83milyon+ nüfusunun %32.10’u obezite olduğu görülmüştür. Yani Türkiye’nin 4/1’inden daha fazla! (1)

Bugün obezitenin multifaktöriyel bir sorun olduğunu biliyoruz. Başımızı nereye çevirsek obeziteye neden olacak bir faktör ile karşılaşıyoruz. Bu durumda her faktör ile savaşmak elbette mümkün değil. Bu yüzden en büyük faktörler ile savaşmamız gerekiyor. Bu faktörlerden birisi de tabii ki BAĞIRSAK FLORAMIZ!  Aslında bilmemiz gerekir ki obez olmak sorun değil, sorun obezitenin/fazla kilonun vücudumuzda yarattığı etkiler.

OBESİTY ile ilgili görsel sonucu

İşte bunlardan bazıları;

 • Kalp-damar hastalığı
 • Kanser
 • Diyabet
 • Osteoartrit
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Alzheimer
 • Depresyon
 • Enerji düşüklüğü
 • Denge problemleri
 • Postür problemleri
 • Kas iskelet sistemi ağrıları

Günümüzde hemen hemen sağlık ile ilgilenen her sektör (beslenme,ilaç,spor,dermatoloji,psikoloji vb.) kilo sorunları ile ilgileniyor. Bu bakımdan çeşitli diyetler, çeşitli ilaçlar, çeşitli egzersizler, çeşitli kremler, çeşitli psikolojik tanılar vb. ile kilo sorununa çözüm aranıyor.

Bilim, bize son 15 yıldır bağırsak mikrobiyomunun sağlığımıza ciddi etkiler yarattığını göstermeye devam etmektedir. Çalışmalar, bize mikrobiyomun iştahımızı, metabolik sağlığımızı ve kiloyu (bilişsel) kontrol etme gücümüzü etkilediğini gösteriyor.

Harvard’ta yapılan ve mikrobiyomun kiloya etkisini inceleyen ilginç bir çalışmaya bakıcak olursak ;  Beslenme biçiminin mikrobiyom üzerindeki etkisini kırsal Afrika’daki çocukların bağırsak bakterilerini değerlendirdiklerinde Afrika’lı çocukların “ tarımın ilk ortaya çıktığı zamanlarda ilk insan yerleşimlerinde olduğu gibi” LİF ORANI YÜKSEK ve ŞEKER ORANI DÜŞÜK bir beslenme biçimine sahip oldukları görülmüştür.

Bağırsak floramıza baktığımızda FİRMİKÜT ve BAKTEROİTLER’in bağırsak flora’sının %90’ını oluşturduğunu biliyoruz. Bu iki bakteri türünün birbirine oranı ise kişinin obezite, diyabet, koroner arter hastalığı ve enflamasyon (iltihaplanma) gibi durumlarını belirler.  (2) Araştırmacılar, gerçekten de obez olan insanların bağırsak floralarında daha yüksek miktarda firmiküt olduğunu tespit etmiştir. (3)

Sağlıklı bir vücut için ise ihtiyacımız olan net bir oran olmasa da BAKTEROİT’lerin FİRMÜKÜT’lerden  daha yüksek bir oranda olmasını bekleriz.

Peki neden firmiküt obeziteye yol açıyor ?
Çünkü ; firmiküt “yağ seven” bakteriler olarak bilinirler ve karbonhidratları daha çok hazmedebilecek enzim yapısına sahiptir. Bu sayede daha çok besinlerden enerji elde edebilirler.
Firmiküt üzerine yapılan çalışmalar, firmikütlerin yağ emilimini artırmada da etkili olduklarını buldu. (4) Dolayısıyla firmiküt miktarı yüksek olan kişiler gıdalardan daha çok kalori emilimi yaratarak kilo alımına neden olur.  

Oysa bakteroitler, büyük bitkisel nişasta ve lifleri vücuda enerji için kullanabilecekleri daha küçük yağ asidi moleküllerine dönüştürerek kilo alımında eneri dengesi yaratırlar.

Firmikütlerin baskın olduğu bir bağırsağa sahip olmak bazı sonuçları beraberinde getirir, zira bir çok çalışma firmikütlerin insan metabolik genlerini düzenlediğini göstermiştir. Bu da kilolu insanlarda bol miktarda bulunan bu bakterilerin aslında metabolizmayı olumsuz yönde etkileyen genleri de kontrol ettiği anlamına gelir.  

Özet olarak; F/B oranı artık “obezite biyobelirteci” olarak görülmektedir. (5)

microbiota ile ilgili görsel sonucu

Nature ve Washington Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, obez bireylerin normal bireylerden %20 daha fazla firmiküt, %90 daha az bakteroit’e sahip olduğunu buldu! (8)

Peki az önceki Harvard araştırmasının Afrika ve Avrupalı kişilerin fekal örnekleri ne diyor ? (6) Sonuç aşağıda ;

2011 yılında yayımlanan bir çalışmayı incelediğimizde; (7)

“Mikroorganizmalar sadece bağırsaktaki enerji miktarını artırmakla kalmaz, aynı zamanda bu enerjinin nasıl depolandığını ve bağışıklık sisteminin çalışma biçimini de düzenler. Bunlardan ikincisi önemlidir çünkü bağırsaktaki mikrobiyota toplululuğunun yapısındaki dengesizlikler enflamatuvar hastalıklara neden olabilir ve bu tür enflamasyonler obeziteyle bağlantılı olabilir.” Dediklerini görüyoruz.

2015 yılında American Journal of Clinical Nutrition’da yayımlanan bir çalışma; “Firmikütlerin, genlerimizin dışa vurumunu(ekspresyon) değiştirererk obezite, diyabet, kalp-damar hastalığı ve enflamasyona neden olduğunu”  belirtti.  Ancak çalışmanın devamında bunların önüne de geçebileceğimiz görülmektedir. Sadece LİF TÜKETİMİNİ ARTIRMAK bile bu oranı olumlu yönde etkilemektedir! (10)

lifli besin ile ilgili görsel sonucu

Daha ilginç bir çalışmaya ne dersiniz ?

Washington Üniversitesi’nde yapılan ikiz kardeşler araştırmasında; kardeşlerden birisi obez, diğeri normal kiloludur. Obez olan kardeşin bağırsak bakterileri farelere enjekte edildiğinde (fokal transplantasyon) FARELER ŞİŞMANLAMAYA BAŞLADI!

Tam aksine normal kilolu kardeşin bakterisi diğer farelere enjekte edildiğinde ise fareler NORMAL bir şekilde yaşamaya devam etti! (9)

Sonuç olarak görüyoruz ki bağırsak bakterilerimiz sadece sindirimde değil aynı zamanda metabolizmamızda da ciddi rol oynuyor, yağ depolama biçimimizi etkiliyor, kandaki şeker seviyemizi dengeliyor, açlık ve tokluk hissimizi etkiliyor.

BAĞIRSAK VE SAĞLIK İLİŞKİSİ VE PRATİK ÖNERİLER GÖNDERİMİZİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN.

PEKİ BAĞIRSAK SAĞLIMIZ İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ? DEVAMI GELİCEK ! BEKLEMEDE KALIN

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK:

 1. http://worldpopulationreview.com/countries/most-obese-countries/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25516615
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3258740/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22980325
 5. https://www.nature.com/news/2006/061218/full/news061218-6.html
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2930426/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037871/
 8. https://www.nature.com/articles/nature05414
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24009397
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25527750

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com