SPORBİLİNCİ

NEGATİF TEKRAR TEKNİĞİ

2 dak. okuma

Merhaba arkadaşlar ben Fatih BAYRAKTAR bugün sizlere antrenmanlarda gelişiminizi tetikleyecek olan bir teknikten bahsedeceğim sizlere.
Antrenmanlarda gelişimin en büyük düşmanı monotonluktur. Sabit tekrar ve sabit tempo ile çalışmalar başlangıçta verim kazandırsa da vücudumuzun adaptasyonu gereği her zaman vücut sistemini şaşırtmaya ve zorlamaya yönelik çalışmalar yapılması gerekir.
Bu tür çalışmalar “Vücut Geliştirme Antrenman Teknikleri” ile sağlanabilmektedir. “Negatif Tekrar Tekniği” çalışması kaslarımızın üzerinde bulunan “Uydu hücreleri”ni devreye sokan bir tekniktir. Uydu hücreleri kas gelişiminde rol oynayan çok önemli bir hücre yapısıdır.Uydu hücreleri kaslarımız hasar gördüğü zaman,hasar gören bölgeye tabiri caizse yama gibi yapışarak o bölgenin güçlenmesini ve hacim olarak gelişimini sağlayan yapılardır.
Negatif tekrar tekniği uydu hücrelerinin hareketini artırmakla birlikte kaslarda bulunan MGF yani mekanik büyüme faktörü üretiminde artışı da sağlar.
MGF bir hormondur ve bu hormon özellikle egzersiz sonrası hasar görmüş olan kaslarımızın iyileşmesi ve gelişmesini sağlar. MGF artışı uydu hücrelerini de aktive ederek vücutta yeni kas liflerinin büyümesine de neden olur.
Dahası, MGF ‘nin varlığı vücudun protein sentez oranını da artırır. Bu durumda vücutun kas boyunun artması olarak sonuçlanmaktadır. Kısacası ne kadar protein sentezi = o kadar kas gelişimi
MGF ‘nin temel olarak etkileri hipertrofi ve toparlanma yönündedir.
Peki bu kadar gelişim sağlama adına “Negatif Tekrar Tekniği” nasıl uygulanır ?
Bu tekniği uygularken bir partnere ihtiyacınız olacaktır. Ağırlığı kaldırırken (örneğin barbell curl) partneriniz yardım ederken ağırlığı indirirken tüm yük sizde olacak ve kontrollü bir biçimde indirecek şekilde 3-5 saniye süreyle aşağı indirin.
Negatif tekrarlar en iyi 10 yada daha az tekrarlı setlerin SONLARINA DOĞRU faydalı olmaktadır.

Benden tavsiye olarak negatif tekrarları antrenman başına 2-3 egzersizin son 1-2 setinde 2-3 tekrar olacak şekilde negatif tekrar yapın. Bu şekilde gelişimi göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com