SPORBİLİNCİ

NEFES VE VÜCUDA ETKİLERİ

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Günlük hayatımızda otomatik ve bilinçsiz olarak yaptığımız nefes alıp verme işlevimiz bazen bilinçli olarak yapılmaya ihtiyaç duyuyor. Çünkü görünen o ki; uzun süreli oturmalar,yanlış hareketler, kötü postürler, ağrılarımız, stresler vs. nefes alıp verişimizi etkiliyor. Özellikle diyafram ile alınması gereken nefesimiz, zamanla aksesuar/yardımcı nefes kasları tarafından sağlanmaya başlıyor. Bu durumda birazdan okuyacağınız gibi bir çok probleme yol açıyor.

Öncelikle basit bir nefes testi ile işe başlayalım. Bu sayede doğru nefes alıp alamadığımızı görebiliriz.
Resim 1’de gördüğünüz gibi ayakta veya yatarak bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza koyuyorsunuz ve 5 saniye boyunca derin bir nefes almaya 5saniye boyunca vermeye başlıyorsunuz. Bu süreçte eğer göğüs kısmınız,karın kısmınızdan daha çok hareket ediyorsa; bir nefes probleminiz var demektir.

Bir çalışmada kişilerin hareket becerilerini ve nefes arasındaki ilişkiyi ölçmek adına FMS testi uygulandı. Çalışma sonucunda diyafram solunumu yapan kişiler, göğüs solunumu yapan kişilerden daha iyi hareket edebildiği, dolayısıyla daha yüksek puan aldıkları bulundu. (1)

Bunun yanında başka bir çalışmada diyafram yerine akciğer solunumu yapan kişilerin forward head(ileri baş) postürüne ve boyun ağrısına yakalandıkları görülmüştür. (2)

38.050 kadın üzerinde yapılan başka bir çalışmada solunum bozukluğu ve idrar kaçırma problemleri yaşayan kişilerin obezite veya fiziksel aktivite düzeyi ile kıyaslandığında daha çok bel ağrısı yarattığı konusunda güçlü bir ilişki bulunmuştur. (3)

Ayrıca Skapular Diskinezi (skapulanın hareket bozukluğu) (4), Zayıf postür (5) tetik nokta (6) ve hatta çene eklemi problemlerine (TMJP) bile neden olmaktadır. (7)

Kısacası; Nefes alıp vermek sadece oksijen alıp karbondioksidi dışarı atmaktan çok daha fazlasıdır. Duygu durumumuzu dahi etkileyebilen nefesimize (8) önem vermeli ve düzenli olarak nefes egzersizleri yapmalıyız.
Sonuçta bir günde 17.000 ila 30.000 kez nefes alan bir canlıyız. Bunu sürekli yanlış yapmak istemeyiz. (9)

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3924606/
(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19187335/
(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16515418/
(4) Clifton‐Smith T, Rowley J. Breathing pattern disorders and physiotherapy: inspiration for our profession. Phys Ther Rev. 2011; 16: 75–86
(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7364597/
(6) Simons DG, Travell JG, Simons IS. Myofascial pain and dysfunction: the trigger point manual: Second Edition. Baltimore, MD: Williams and Wilkins; 1999
(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9142480/
(8) https://psychcentral.com/lib/change-how-you-feel-change-how-you-breathe/
(9) https://wonderopolis.org/wonder/how-many-breaths-do-you-take-each-day

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Uğur Can dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com