SPORBİLİNCİ

NEDEN SKAPULAR PLANDA OMUZ EGZERSİZİ YAPMALIYIZ?

2 dak. okuma

Merhaba bilinçli sporcular! Bu paylaşım neden scapular planda omuz egzersizi yapmanız gerektiği ile ilgili sizleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Öncelikle belirtmeliyim ki yazımız terminoloji yoğunluklu olduğu için basit bir dille anlatmaya çalışacağım. Yetersiz kaldığınız yerde lütfen ilgili kelimeleri araştırınız.


Öncelikle SCAPULAR PLAN NEDİR?
Göğüs kafesimizin hemen arkasında bulunan SCAPULA kemiği, göğüs kafesi yapısından dolayı insanlarda ortalam 30-45 derecelik bir açıda dinlenik halde bir pozisyondadır. Kol hareketlerimizin de 30-45 yani scapulanın pozisyonunda hareket etmesine SCAPULAR PLAN (SCAPTİON) denir.


Omuz egzersizlerimizin de scapular planda yapılmasının bazı avantajları vardır;
📍1- Deltoid ve Supraspinatus kaslarımızın en iyi şekilde hizalanmasını sağlar. Böylece kol yana kaldırılırken(abduksiyon) omuzda sıkışma sendromu riskini azaltır.
📍2- Omuz kapsülüne daha az stress bindirir
📍3- Omuz abdüktörlerinin ve omuz döndürücü kasların (rotator cuff) uzunluk-gerilim ilişkisi bu düzlemde en uygun konumdadır.


Dolayısıyla Scapular Düzlemde yapılan egzersizler, vücudumuzda sağlığına dikkat etmemiz gereken en önemli eklemin başında gelen omuz eklemimiz için daha güvenli bir egzersiz gibi duruyor.
Bu bakımdan omuz hipertrofisi için Dumbell Side Lateral Raise gibi kola abduksiyon yapılan hareketlerde ve tabiki rotator cuff için rehabilitasyon ve güçlendirme amaçlı yapılan egzersizlerde scapular düzlem dikkate alınmalıdır.


Scapular düzlem kullanılarak hem omuz için olası sakatlık riskleri azaltılmış olarak eklem daha güvenli hale getirilir, hem de omuz gelişimi için yaptığımız çalışmalar ileriye dönük olarak bizlere daha çok etki sağlar.

Örnek egzersizler:


HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

📚KAYNAK
http://www.dynamicchiropractic.com/mpacms/dc/article.php?id=39026
https://www.t-nation.com/training/lateral-thinking-for-wide-shoulders66h

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com