SPORBİLİNCİ

NEDEN HERKESİN SQUATI FARKLIDIR?

2 dak. okuma

➡️Bir kişi squat yaptığı zaman her zaman mükemmel bir teknik ile bunu yapmasını isteriz.(en azından teorik olarak)Aksinin o kişi için sakatlık riski yarattığını düşünürüz. Çoğu zaman squatı yanlış yapan kişi için hareketin tekniği, kasların esnekliği,mobilitesi, kuvveti,motor kontrolü, geçmiş sakatlıklar,ağrı durumu gibi problemlerin bu duruma neden olabileceğini düşünürüz. Ki gerçekten de bu faktörler kişinin squat kalitesini etkiler. Ama iş sadece bunlarda bitmiyor. Squat yaparken düzeltilebilir faktörler olduğu kadar düzeltilmesi mümkün olmayan faktörler de vardır; Anatomimiz gibi.
➡️Dolayısıyla ne kadar iyi çömeldiğimizi belirleyen 2 faktör vardır; (3)
📍1- Mobilite
📍2- Anatomi
➡️Anatomimiz, ders kitaplarında yazdığı gibi kusursuz değildir. Herkesin anatomik yapısı farklıdır ve anatomik varyasyonlar (kişinin geri kalan herşeyi iyi yaptığını düşünürsek) squat kalitesini etkileyebilir. (kimi için avantaj yaratırken; kimi için dezavantaj yaratır.)

➡️2001 yılında Japonya’da yapılan bir araştırmada kişilerin %60’ının kalça soketlerinin “normal” olmasına karşın ; %40’ı kavisli, açısal,düzensiz ve düz olmak üzere “normal’in dışındaydı.” (4)
➡️Çok fazla anatomik varyasyon olmasına karşın temel olarak 6 anatomik varyasyondan bahsedebiliriz; (1) (2)
📍1- Femoral boyun açısı (resim 1)


📍2- Femur boyunun uzunluğu (resim 2)


📍3- Femurun gerilimi/torsiyonu (resim 3)


📍4- Femoral varyasyonların kombinasyonu (resim 4)


📍5- Kalça soketinin yönü (resim 5) (resim 6)


📍6- Kalça soketinin derinliği (resim 7)


➡️Peki bu bilgi ne işimize yarayacak hocam ? Diye sorarsanız; eğitmen olarak kişinin squat’ını düzeltmeye yönelik olarak çalışmalar yapmanıza rağmen halen bir değişim meydana gelmiyor ise bu kişinin anatomik bir problemi olduğunu düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kişinin formunun bozulduğu hizaya kadar yapmalı veya alternatif egzersizler düşünmelisiniz.
➡️Dolayısıyla her zaman kişiler, bizim düşündüğümüz gibi sadece fonksiyonel problemlere sahip olmayabilir. Bazen anatomik problemlerin de olabileceği akla gelmelidir.
💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
KAYNAK:

(1) https://themovementfix.com/the-best-kept-secret-why-people-have-to-squat-differently/
(2) http://paulgrilley.com/bone
(3) https://squatuniversity.com/2016/03/25/how-hip-anatomy-affects-squat-mechanics/
(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11764371

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com