SPORBİLİNCİ

NEDEN GELİŞEMİYORUM? – TEKRARLAYAN ETKİ ETKİSİ

2 dak. okuma

Basitçe tanım şöyledir ; “ Aynı davranışlara verilen cevaplar, asla hiçbir zaman aynı değildir!”


Tekrarlayan Etki Etkisi, günlük yaşantımızda sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur. Örneğin; ilk kahve içişimiz ile yıllarca içtiğimiz kahve sonrasında vücudumuzda oluşan etki aynı değildir. En sevdiğimiz tatlıyı bir kez yediğimizde vücudumuzda şenlikler meydana gelirken defalarca yediğimizde artık tiksinme durumumuzda aynıdır.
Bu etkiyi spor salonunda da görebiliriz.

Örneğin; neden antrenmanlara ilk başladığımız dönemlerde kaslarımızda ağrılar oluşurken ilerleyen zamanlarda yine ilk günkü gibi ağrı oluşmuyor?
Çünkü tekrarlayan etki etkisine mağruz kalan vücut, bir sonraki hasara karşı kendisini geliştirip koruma altına alıyor ve hazırlıklı oluyor.
Özellikle bizlere en çok hasar yaratan kasların uzadığı evre olan eksantrik evrede kasların tekrar hasara uğramaması için, vücut kasların en küçük kasılma birimi olan sarkomerlerin uzamasını sağlıyor ve bir sonraki eksantrik kasılmalarda sarkomer geriliminin azalmasının ve sarkomerlerin mikro travmalara uğramasının önüne geçilmiş oluyor.
Kilo vermek için spora başlayan bireyler neden bir süre sonra kilo verme etkisi azalıyor ? Cevap yine aynı ; bir süre sonra Tekrarlayan Etki Etkisi ortaya girmeye başlayarak bu duruma karşı uyum sağlamaya çalışıyor. Dolayısıyla bu konuyu özeltemek için şunu bilmemiz yeterlidir; Tekrarlayan Etki Etkisine mağruz kalmak aslında vücudun dış etkenlere karşı içsel bir adaptasyonudur. Bu vücudun kendisini korumak için yaptığı bir davranıştır. Bu şekilde vücut bulunduğu ortama adapte olur ve gelişim durur ve korunur. Bunun yanında verdiği tepkiler de azalır.
Bu bakımdan gerek kilo vermek, gerek kas büyütmek, gerek daha iyi performansa sahip olmak yada sakatlık sonrası iyileşmek istiyorsak, vücudu tekrarlayan etki etkisinden uzak tutmak yani sürekli çeşitlilik sağlamak gerekiyor!

💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!
KAYNAK:
📍https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12641640

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com