SPORBİLİNCİ

NEDEN DAHA FAZLA TÜKETİYORUZ? ( DOPAMİN-RESEPTÖR İLİŞKİSİ )

2 dak. okuma

➡️Beyinlerimiz “kazanç” anlayışına karşı çalışır. Hayatta kalma çabasının altında yatan en büyük güç; Kazanç isteğidir.
Beyindeki bu kazanma isteği bölgesine “Hedonik Sistem” deniyor. Bu bölge ilkel duyuların,üreme isteğinin ve hayatta kalma içgüdüsünün oluşturulduğu yerdir. Hedonik sistemde nikotin,kokain,morfin ve alkol gibi ilaçların aşırı kullanımı sonucunda da bazı etkiler oluşabilmektedir; Bağımlılık gibi..
➡️Hedonik sistemimizde yer alan NA(nukleus akumbens) bölgesine Dopamin salgılanması sonucu gönderilen sinyaller ile zevk alma duygumuz ortaya çıkar. Salgılanan dopaminin NA bölgesindeki D2 reseptörlerine bağlanmış olması zevk alma duyumuzun kalitesini etkiler!
⚠️Buraya dikkat! Neden besinlere olan toleransımız artıyor ? neden önceden 1 kahve içmek bize yeterli gelirken artık 2 kahve içmek istiyoruz ? işte bunun cevabı D2 reseptörlerinde saklı!
➡️Dopamin’i bir anahtar, D2’yi de kilit olarak düşünürsek; bu iki yapının birleşimi ortaya “zevk duygusunun” çıkmasını sağlar.
Yazımız biraz teknik gidiyor olsada bu durumu anlamak için biraz sizi zorlayacağım.
➡️Normal bir insan doygunluğa ulaştıktan sonra D2 reseptörüne(kilidine) bağlanmış olan Dopamin (anahtar) ayrılarak işlem sona erer ve zevk alma duyumuz tamamlanır.
➡️Eğer anahtarımız(dopamin) kilide (D2 reseptörü) bağlanma gücü zayıf olursa(yani sürekli dopamin salgılanırsa) zevk alımı da düşük olur ve daha fazla zevk almak için daha fazla uyarı(yemek,kahve,sigara vs.) göndeririz.
🔵Peki bu bağlanma gücünü kim oluşturuyor ?
⚠️Cevap ; Leptin ve İnsülin!
Var olan insülin ve leptin direnciniz, NA bölgesindeki anahtarın kilide bağlanmasını etkiler. Ayrıca kronikleşen bu durum sonucunda sürekli artan Dopamin, D2 reseptörlerinin azalmasına neden olur! Yani anahtar bolluğunda kilitler yok oluyor!
⚠️Artık az sayıdaki kilidi de doldurmak için sürekli dopamin gönderiyor ve eskiden varolan zevkimizi alabilmek için artık daha çok TÜKETİYORUZ!
💡 HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR 💪

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com