SPORBİLİNCİ

NEDEN CORE EGZERSİZLERİ YAPMALIYIZ?

2 dak. okuma

Neden core egzersizleri yapmalıyız? 30 yılı aşkın süredir bel ve sırt ağrıları olan ve yüksek performans sporcularıyla çalışan Kanadalı Omurga Biyomekaniği Uzmanı Stuart McGill, “ağrı ve performans artışını birbirine bağlayan en etkili tek değişkeni seçmem gerekse bu ZAYIF CORE BÖLGESİ olurdu. “ diyor.


Core bölgesinin sertliği, performans bakımından önemlidir. McGill, Core bölgesinin sertliği, bodybuilding çalışmaları ile optimize edilmediğini söylüyor. McGill, Core sertliğini (stiffness) oluşturmak için bu bölgeye özel bir çalışmanın gerektiğinden bahsediyor. Omurgaya binen yük ne kadar fazla ise kaslarımızın da omurgayı koruması için ürettiği kuvvet o kadar fazla olur. Kaslar kasıldığında iki şey gerçekleşir ; Güç ortaya çıkartırlar ve Sertleşirler. Sertlik,daima eklemin stabilizasyonu ile ilişkilidir. Böylece eklemin, yük altındaki durumuna karşı koruyucu önlem sağlanmış olur. Kasların yetersiz sertleşmesi, eklem sakatlıklarının tek nedeni olmasa da en büyük nedenidir!

Sporcu performansı bakımından Core bölgesinin sertliği zorunludur! Ağır yükleri taşımak,hızlı koşmak ve ani yön değişimleri sağlamak için core bölgesi çok önemlidir.


“Yaptıkları Squat ve Deadlift hareketleri ile birlikte yeterli bir şekilde core bölgesini güçlendirdiğini ve özel olarak çalışması gerekmediğini söyleyen insanlar var ancak onların güçlerini ve hız yeteneklerini test ettiğimde genellike güçlerini yaptıkları spor branşlarında performansa çeviremediklerini görüyorum.” Diyor Mcgill.
Bu bakımdan Core Eğitimi kaçınılmazdır!
📚KAYNAK
http://www.backfitpro.com/documents/WhyEveryoneneedsCoreTraining.pdf

💡HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com