SPORBİLİNCİ

NE YİYECEĞİNİZE SİZ Mİ KARAR VERİYORSUNUZ? – Yoksa bağırsak bakterileriniz mi ?

3 dak. okuma

Yemek yeme söz konusu olduğunda çoğumuz özgür bir iradeye sahip olduğumuzu ve istediğimizi yiyip istediğimizi yemeyeceğimizi düşünüyoruz. Sırf bu yüzden aşırı kilolu olan kişileri zayıf iradelerinden dolayı suçluyoruz. Peki gerçekten suçlamamız gereken kişiler onlar mı ?

tim spector ile ilgili görsel sonucu

Genetik epidemiyoloji profesörü ve en büyük ikizler kurumu UK TWİNS'in kurucusu olan Tim Spector, 2017 yılında yazdığı bir makalede yemeklere karşı isteklerimiz karşısında irademizin rolünü tekrardan sorgulamamızı sağlıyor. (1)

diet myth tim spector ile ilgili görsel sonucu

İkizler ve aileleri üzerine yaptığı bir çalışmada obez olan bireylerin gıda tercihleri ile ilişkisinin düşük olduğunu sonucunu göstermiştir. Sevdiğimiz ve sevmediğimiz yemeklerin sadece çevremiz ile alakalı olmadığından (örneğin annenizin küçükken size zorla brokoli yedirmesi gibi) bahsediyor.
Tim Spector, "The Diet Myth" kitabında; "Genlerimizin,yediğimiz yiyecekler konusundaetkilere sahip olduğunu, buna ek olarak bağırsak mikrobiyotamızın da önemli olduğundan" bahsetmektedir.

Bu konu ile ilgili daha önce yayımladığımız bir paylaşımda obezitenin bağırsak florası ile ciddi bir ilişki içerisinde olduğundan bahsetmiştik. Bağırsak floramız, iştahımızın artmasına ve kilo almamız neden oluyor. Kilo almada etkili olan FİRMİKÜT adlı bakter, obez kişilerde daha yüksek oranda görülmektedir.Çünkü firmikütler yağ seven bakteriler olarak adlandırılmakta ve karbonhidratların daha fazla sindirilmesine yardımcı olan özel enzimlere sahiplerdir. Bu sayede aldığımız besinlerden daha fazla enerji (her ne kadar avantajlı görünüyor olsa da ) almamıze ve yağ emiliminin yüksek olmasına yol açmaktadır. Bu durum ise kilo alımınaa yol açmaktadır.

Beslenmek her ne kadar acıktığımız için ve hayatta kalmak için olsa da kimi zaman duygusal durumlarda da yapılan bir eylemdir. Duygusal durumlarda genellikle dopamin, serotonin gibi beyin kimyasallarının azaldığı görülür. Bağırsak bakterilerimiz, vücudumuzdaki serotininlerin %90'ının sentezlenmesinde görev alırlar. Depresyonlu kişilerin bağırsak bakterileri incelendiğinde bağırsak bakterilerinin ruh halimizle ne kadar ilişkili olduğunu görebiliriz. (2)

İnsan üzerine araştırmalar halen yetersiz olsa da bağırsak floramızın duygusal ruh halimize olan etkileri, yemek konusundaki irademizi etkiliyor olma ihtimali yüksektir. İnsan vücudundaki hücre sayısının 10 trilyon ve gen sayısının 23.000 olmasına karşın; bağırsak bakterilerinin 30 trilyon ve 3.3milyon gen sayısına sahip olması sonucunda bağırsak bakterilerininin davranış ve düşüncelerimizi etkileme olasılığı yüksektir.

SONUÇ: Bu bakımdan bir dahaki sefere yemek tercihi yaptığınızda bunu sizin mi yoksa bağırsak bakterilerinizin mi tercih ettiğini iyi düşünün, boşuna bağırsağımıza ikinci beyin denmiyor! (3)

HERKESE BİLİNÇLİ SPORLAR!

KAYNAK:
(1) https://theconversation.com/do-you-really-choose-what-you-eat-or-do-your-gut-microbes-decide-for-you-76337
(2) https://theconversation.com/how-gut-bacteria-ensure-a-healthy-brain-and-could-play-a-role-in-treating-depression-33041
(3) https://www.scientificamerican.com/article/gut-second-brain/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2019 | SporBilinci | Tüm Hakları Saklıdır. | SporBilinci@hotmail.com